لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

وعده قاسم سلیمانی: برنامه «غافلگیرانه» در سوریه


قاسم سلیمانی در خط جبهه با بیسیم صحبت می کند
قاسم سلیمانی در خط جبهه با بیسیم صحبت می کند

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، شاخه عملیات خارجی ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ادعا کرده است برنامه های دمشق و تهران برای جنگ داخلی سوریه، جهان را «شگفت زده» خواهد کرد.

هفته نامه نیوزویک که در گزارشی به این موضوع پرداخته است، سلیمانی را که به طور مستقیم بر عملیات بازپسگیری شهر تکریت زادگاه صدام حسین، از داعش نظارت داشت، حلقه ارتباطی اصلی بین شبه نظامیان شیعه در عراق و رژیم بشار اسد در دمشق توصیف می کند.

نیوزویک به نقل از او در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی می گوید «آنچه ما و رهبری نظامی سوریه برای روزهای آینده آماده می سازیم، جهان را غافلگیر خواهد ساخت.»

ایران از آغاز جنگ داخلی سوریه در ۲۰۱۱، متحد مالی و نظامی مهمی برای دمشق بوده است. در سال ۲۰۱۳، تهران یک خط اعتباری ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری برای سوریه فراهم آورد که نزدیک است تمام شود، و دمشق یک میلیارد دلار دیگر درخواست اعتبار کرده است.

نیوزویک می نویسد مقامات سوریه تایید کرده اند هزاران نیروی ایرانی و عراقی برای تقویت نیروی انسانی رژیم اسد در برابر دستاوردهای شورشیان در استان ادلب، وارد سوریه شده اند.

یک منبع امنیتی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است «حدود ۷ هزار نیروی ایرانی و عراقی در هفته های گذشته وارد سوریه شده اند و نخستین ارجحیت آنها دفاع از دمشق است.»

او افزود «هدف این است که شمار نفرات برای حمایت از ارتش سوریه و شبه نظامیان طرفدار دولت نخست در دمشق، و سپس برای بازپسگیری جسر الشغور به ۱۰ هزار برسد.»

نیوزویک می نویسد قاسم سلیمانی موضوع آماده ساختن طرح های نظامی را پس از آن اعلام کرد که انصار حزب الله، یک گروه تندرو افراطی در ایران، خواست که بالغ بر ۵۰ هزار نفر برای جلوگیری از سقوط دمشق به سوریه اعزام شوند.

تحلیلگران معتقدند چنین بیانیه هایی از سلیمانی و گزارش های استقرار سربازان ایران در سوریه، اسد را مطمئن می سازد که ایران به ایفای نقشی محوری در سوریه ادامه خواهد داد.

بنیامین دکر، تحلیلگر ارشد در یک گروه مشاور خطر ژئو پلیتیک در تل آویو، گفت «این راهی است که سلیمانی به اسد و جامعه علوی در سوریه نشان دهد ایران در کنار آنها است و اجازه نخواهد داد سقوط کنند.»

در سراسر جنگ تکریت، سلیمانی به طور مرتب در عکس هایی با نیروها در خطوط جبهه در حاشیه شهر دیده می شد. همچنین شایع است او در استان انبار در عراق، در حالی که بغداد در تلاش است شهر رمادی را از داعش پس بگیرد، دیده شده است.

نیوزویک می نویسد تلفات و شکست های رژیم سوریه دمشق را نگران کرده است که شورشیان ممکن است به یک حمله دو طرفه– از مرز ترکیه و استان ادلب – به استان استراتژیک لاذقیه در کرانه مدیترانه دست بزنند که شهر بندری لاذقیه نیز در آن قرار دارد. شهر لاذقیه به عنوان یک مسیر مهم ارسال کمک های ایران برای رژیم اسد عمل می کند، و اگر بدست شورشیان بیافتد، بزرگترین شکست برای رژیم از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه تلقی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG