لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

واکنش قاسم سلیمانی به خبر مجروح شدن‌؛ هنوز تصویری از او منتشر نشده است


قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به شایعه کشته یا زخمی شدن خود در سوریه واکنش نشان داد.

قاسم سلیمانی در گفت و گو با وبسایت الوقت که به ایران تعلق دارد، در واکنش به شایعاتی درباره کشته یا زخمی شدن خود گفت: "اینها چیزهایی است که دشت‌ها و کوه‌هایی را برای پیداکردنش پیموده‌ام."

از حدود یک هفته پیش شایعاتی در رسانه‌های عرب زبان درباره زخمی یا کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران منتشر شد. در پی این شایعات، برخی مقام‌های سپاه پاسداران ایران آسیب دیدن قاسم سلیمانی را در سوریه تکذیب کردند، از جمله رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه که درستی این شایعات را رد کرد.

تکذیب زخمی شدن قاسم سلیمانی در حالی صورت گرفته که وبسایت سازمان مجاهدین خلق، به تازگی در گزارشی اعلام کرد، قاسم سلیمانی از چند نقطه از جمله از سر مجروح شد. این اتفاق دو هفته پیش در جنوب حلب در سوریه روی داد.

به نوشته اطلاعیه مجاهدین خلق، خودروی حامل آقای سلیمانی در حالیکه توسط نیروهای دیگر اسکورت می شد، مورد حمله ارتش آزاد سوریه قرار گرفت و باعث جراحت جدی سلیمانی شد.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط این گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران، بخاطر وخامت زخم های این مقام نظامی سپاه، وی فورا به یک هلی کوپتر سپاه به دمشق منتقل شد و بعد درمان اولیه، به تهران منتقل شد. به نوشته مجاهدین خلق، وی در بیمارستان بیمارستان بقیه الله الاعظم در خیابان ملاصدرای تهران بستری شد. با اینکه این بیمارستان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق دارد اما از کلیه پرسنل این بیمارستان خواسته شده که هیچ اطلاعاتی درباره قاسم سلیمانی به بیرون ندهند.

فرمانده خبرساز

حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه و عراق در پی حمایت ایران از دولت اسد و کمک به عراق در نبرد علیه داعش طی دو سال گذشته خبرساز شده است. نیروی قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران محسوب می‌شود که برای حمایت از نیروهای دولتی سوریه در نبرد با مخالفان و سازماندهی نیروهای مردمی در عراق در نبرد علیه داعش، رسما با دولت‌های این کشورها همکاری می‌کند.

شایعات مربوط به زخمی شدن قاسم سلیمانی پس از آن منتشر شد که آمار کشته شدن فرماندهان و نیروهای سپاه در سوریه طی هفته‌های اخیر افزایش یافت. با احتساب آخرین کشته‌های ایران در سوریه که خبرگزاری‌های نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی ایران اخبار آن را منتشر کرده‌اند، تا کنون دست کم ۶۰ نفر از نیروهای ایرانی طی دو ماه گذشته در سوریه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG