لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۴

فرانسه: ارتش سوریه بعد از اسد، می تواند در عملیات علیه داعش شرکت کند


لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه
لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه

یک روز بعد دیدار روسای جمهوری فرانسه و روسیه، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه می گوید نیروهای اسد با شرایطی، می توانند در نبرد علیه داعش با سایر اعضای ائتلاف شرکت کنند.

آقای فابیوس گفت مشارکت نیروهای رژیم اسد در نبرد برای شکست داعش قابل تصور است.

وزیر امور خارجه فرانسه درباره این نظر خود گفت که نیروهای دولت سوریه می‌توانند پس از تغییر رژیم و تنها در چارچوب یک انتقال سیاسی در سوریه در پیکارعلیه داعش شرکت کنند.

لوران فابیوس همچنین درباره نحوه از بین بردن داعش گفت، برای جنگ با داعش دو اقدام باید صورت گیرد. بمباران و نیروهای زمینی که نمی‌توانند نیروهای ما باشند و باید شامل ارتش آزاد سوریه، نیروهای عرب سنی. وی سپس گفت "چرا نیروهای رژیم سوریه نباشند؟"

وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت شهر رقه هدف نظامی اصلی برای ائتلاف علیه داعش باقی است زیرا مرکز فرماندهی داعش است و حملات علیه فرانسه به آنجا طراحی شده بود.

در روزهای اخیر، حملات جتهای جنگی فرانسه و روسیه شهر رقه را هدف قرار داده اند. همزمان گزارشهایی از مهاجرت سران داعش از رقه به سمت موصل داده شده است.

فرانسه: ارتش سوریه بعد از اسد، می تواند در عملیات علیه داعش شرکت کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

روز پنجشنبه، فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه پنجشنبه پس از گفتگو با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در مسکو، در مورد بشار اسد که قویا مورد حمایت روسیه است گفت اسد هیچ جایی در آینده سوریه ندارد.

وی گفت :"ما می‌خواهیم مذاکرات وین به یک راه حل سیاسی منتهی شود و برای رسیدن به این هدف شرایطی وجود دارد."

آقای اولاند افزود: "طی انتقال سیاسی قدرت باید به عهده دولت متحد مستقل واگذار شود که هدفش تدوین قانون اساسی وانجام انتخابات فراگیر با شرکت همه بخشهای جامعه باشد. از دیدگاه فرانسه روشن است که اسد در آینده سوریه جایی ندارد."

فرانسوا اولاند تاکید کرد که او و رییس جمهوری روسیه بر نکات اساسی توافق کرده‌اند که مهمترین آنها، افزایش تبادل اطلاعات و تشدید حملات بر داعش بویژه علیه حمل و نقل محموله‌های نفت داعش و راندن این گروه به موضع دفاعی است.

برخلاف رئیس جمهوری فرانسه، ولادیمیر پوتین در این دیدار گفت سرنوشت بشار اسد را مردم سوریه باید تعیین کنند.

XS
SM
MD
LG