لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

گزارش: ایران یک نیروی ستیزه جوی تماما سوری را شکل می‌دهد


محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران(فرد دوربین به دست در سمت چپ) در حلب - سوریه
محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران(فرد دوربین به دست در سمت چپ) در حلب - سوریه

مستشاران نظامی ایران در سوریه، ظاهرا با هدف تقویت دستور کار ایران در منطقه، در صدد شکل دادن به یک نیروی بسیج زیر نظر خودشان در آن کشور هستند.

«ناظر حقوق بشر سوریه»، دیده بان جنگ که در سراسر سوریه تحقیق می کند، در گزارش اخیر خود می گوید ایران دست کم ۱۲۰۰ ستیزه جو را از بخش های مختلف سوریه استخدام کرده است تا یک نیروی نظامی جدید را تشکیل بدهد.

منابع آگاه می گویند مقام های ایران و سوریه مدت های مدیدی است که ایجاد چنین نیرویی را در نظر داشته اند.

یک گزارشگر امور دفاعی ایران به صدای آمریکا گفت: «این بخشی از موافقتنامه بین تهران و دمشق است که در ماه مه ۲۰۱۷ تهیه شده بود.»

ایران شبه نظامیان شیعه متعددی را در سوریه مستقر کرده است که شامل حزب الله لبنان و دیگر گروه های شیعه پاکستانی و افغانستانی می شود.

وبسایت عرب زبان «زمان الوصل»، طرفدار مخالفان در سوریه، در اواخر سال ۲۰۱۸ گزارش داد که سندی از وزارت دفاع سوریه به دست آورده است که وجود طرحی را برای استقلال عمل عملیاتی بیشتر ایران در داخل سوریه تائید می کند.

علی آلفونه، تحلیلگر امور خاورمیانه که به دقت فعالیت های سپاه در سوریه را دنبال می کند، می گوید: «طی مشاهداتم، چند عضو حزب الله را شناسایی کردم که در سوریه متولد شده و بزرگ شده اند. این نشانه ها تائیدی بر احتمال شکل گیری چنین لشکر جدیدی است.»

«ناظر حقوق بشر سوریه» در گزارشش اشاره می کند که اکثر جنگجویان این نیروی شبه نظامی جدید را متولدین سوریه تشکیل می دهند و کارکردی متفاوت از دیگر لشکرهای مورد حمایت ایران در سوریه در سال های اخیر دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG