لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

وزارت خارجه ایران: حمله انتحاری به منطقه زینبیه دمشق تلاش برای بر هم زدن مذاکرات بود


حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن حمله انتحاری به منطقه زینبیه دمشق، این اقدام را تلاشی برای بر هم زدن مذاکرات حل بحران سوریه دانست.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱۱ بهمن در واکنش به حملات انتحاری به منطقه زینبیه، این اقدام را محکوم کرد و گفت: "گروه های تروریستی مورد حمایت خارجی با ادامه کشتار بی‌گناهان، همزمان با گفت وگوهای ژنو در صدد برهم زدن روند در حال شکل گیری برای حل سیاسی بحران سوریه و پایان دادن به این فاجعه انسانی هستند."

او خواهان اقدام جدی برای پایان دادن به آنچه "سیاست حمایت از گروه‌های تروریستی و ارسال سلاح به سوریه" خواند، شد.

دو انفجار انتحاری روز یکشنبه در منطقه زینبیه در جنوب دمشق منجر به کشته شدن دست کم ۶۰ نفر و زخمی شدن دهها نفر دیگر شد. گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حملات انتحاری را به عهده گرفت.

منطقه زینبیه که آرامگاه سیده زینب در آن قرار دارد و از مناطق مورد احترام شیعیان است، مورد توجه نیروهای تحت پشتیبانی ایران است. نظامیان ایرانی حاضر در سوریه نیز با عنوان "مدافعان حرم" در حمایت از دولت بشار اسد در این کشور می‌جنگند.

انفجارها در پایتخت سوریه همزمان با گفت و گوهای دیپلمات ها در ژنو با نمایندگان دولت اسد و مخالفان سوری در قالب مذاکرات حل بحران سوریه رخ داد. این گفت و گوها از روز جمعه آغاز شد اما مخالفان پس از رایزنی‌های طولانی، شنبه شب به آن ملحق شدند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به حملات روز یکشنبه در دمشق، گفت بحران سوریه راه حل نظامی ندارد. او همچنین با اشاره به بحران انسانی در مناطق مختلف سوریه از جمله شهر مضایا که نزدیک پایتخت قرار دارد، گفت دولت سوریه در این امر مسئول است.

XS
SM
MD
LG