لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

ایران: حاضریم مشروط به سوریه نیروی نظامی بفرستیم


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

در حالیکه نیروهای نظامی ایران در حمایت از بشار اسد با مخالفان سوری می‌جنگند، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که در صورت لزوم نیروهای نظامی ایران برای نظارت بر آتش بر در مناطق مورد توافق به سوریه اعزام می‌شوند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که بر پایه توافق کاهش تنش در سوریه، نظارت بر مفاد این قرارداد به عهده ایران ، روسیه و ترکیه به عنوان اعضای ناظر است.

او گفت: «اگر نتیجه گیری لازم اتفاق بیفتد، لازم است نیروهایی که نمی‌دانم تحت چه نامی هستند، به این کشور اعزام شوند که بتوانند نظارت بر آتش بس در نقاط کاهش تنش را انجام دهند و ایران آمادگی اعزام این نیروها را دارد.»

این در حالیست که طبق برآوردها هم اکنون هزاران نیروی نظامی ایرانی و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در سوریه مستقر هستند و در حمایت از نیروهای دولتی سوریه با مخالفان می‌جنگند.

پیشتر بنیاد شهید در ایران اعلام کرده بود که بیش از هزار نظامی ایرانی در چهار سال گذشته در سوریه کشته شده اند. از سوی دیگر، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران سال گذشته از تصمیم ایران برای تشکیل یک ارتش واحد منطقه‌ای خبر داده بود، اما به گفته طلحه عبدالرزاق ، کارشناس در موسسه امنیت و استراتژی در دانشگاه اکستر، برای ایران مقدور نخواهد بود که شمار بیشتری از جهادگران شیعه را تحت فرماندهی خود بگیرد.

آمریکا و برخی از کشورهای منطقه، مداخلات ایران در کشورهای منطقه از جمله سوریه، لبنان و یمن را عامل بی ثباتی و گسترش جنگ می‌دانند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز موفقیت بشار اسد در سرکوب مخالفان را ناشی از حمایت گسترده ایران دانست.

در این بین، به گزارش رویترز، دولت عراق می‌خواهد در همکاری با ارتش سوریه که مورد حمایت شبه نظامیان ایران است، مرز عراق با سوریه در منطقه سنجار را تحت کنترل بگیرند. منطقه مرزی بین عراق و سوریه یا تحت کنترل پیکارجویان داعش است یا توسط شبه نظامیان کرد کنترل می شود.

در همین حال، ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا از بیش از سی حمله هوایی علیه مواضع داعش در چند روز گذشته در نزدیکی رقه و دیرالزور در سوریه خبر داده است.

جیم ماتیس وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه سی بی اس، ضمن اشاره به پیوستن ناتو به ائتلاف بیش از ۶۵ کشور جهان در جنگ با داعش گفت که استراتژی جهانی در حال حاضر تشدید حملات علیه داعش است.

به گفته او ائتلاف جهانی تاکتیک درگیر شدن با داعش در مناطق مختلف در عراق و سوریه را به تاکتیک اتخاذ اقدامات همه جانبه برای نابود ساختن کامل داعش تغییر داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG