لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

عنان از تهران خواستار مشارکت درحل بحران سوریه شد


عنان از تهران خواستار مشارکت درحل بحران سوریه شد
عنان از تهران خواستار مشارکت درحل بحران سوریه شد

تهران - آسوشیتدپرس:

کوفی عنان، نماینده مجامع بین المللی، از ایران، این متحد کلیدی سوریه، خواسته است از برنامه او برای پایان دادن به خشونتی که کشور عرب سوریه را به ویرانی کشانده است حمایت کند، و می گوید «هرگونه اقدامی که به گسترش عملیات نظامی منجر شود، نتایجی فاجعه آمیز به دنبال خواهد داشت».

آقای عنان پس از ملاقات روز سه شنبه اش با علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران با خبرنگاران صحبت می کرد.

آقای عنان که به نمایندگی از سوی سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب عمل می کند، برای تحقق یافتن برنامه ای که با هدف استقرار صلح در سوریه ارائه داده است، دمشق را در مورد فراخواندن سربازانش از شهرها و متوقف ساختن تمامی خشونت ها در ظرف ۴۸ ساعت زیر فشار گذاشته است.

آقای عنان در تهران گفت او و میزبانش، آقای صالحی، در مورد لزوم «یافتن چاره ای مسالمت آمیز برای بحران» اتفاق نظر دارند، و ابراز امیدواری کرد که اوضاع درسوریه تا بامداد پنجشنبه بهتر شود.

آقای صالحی تاکید کرد که هرگونه «تغییری در سوریه» باید تحت رهبری بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه انجام گیرد.

تهران - خبرگزاری فرانسه:

آقای عنان، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در تهران گفت «تصور می کنم تا ساعت ۶ صبح روز پنجشنبه، شاهد بهتر شدن اوضاع در محل [سوریه] باشیم.»

آقای عنان گفت رژیم بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه برای وی بیشتر روشن ساخته است که چگونه به سهم خود به اجرای برنامه صلح، پس از عملی نشدن مهلت روز سه شنبه در مورد فراخواندن سربازان از حومه شهرها، عمل خواهد کرد.

آقای صالحی در این کنفرانس خبری مشترک گفت «ما به آقای عنان گفته ایم تا وقتی که برنامه صلح پیشرفت می کند ایران از آن حمایت خواهد کرد.»

دوبی - خبرگزاری رویترز:

آقای عنان در کنفرانس خبری که از تلویزیون پخش می شد گفت همکاری دولت های منطقه با سوریه برای حل بحران حائز اهمیت است، و افزود که ایران می تواند بخشی از راه حل باشد.

تهران می گوید از برنامه شش ماده ای عنان، تا وقتی که خواستار برکناری بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه نشود، حمایت می کند.

آقای صالحی گفت «باید به دولت سوریه فرصت داده شود تغییرات را تحت رهبری بشارالاسد انجام دهد.»

XS
SM
MD
LG