لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

دیدگاه| وضعیت ایران در سوریه مشابه وضع آمریکا در ویتنام و شوروی در افغانستان شد


یادداشتی در وبسایت نشریه نیوزویک از کنت پولاک، پژوهشگر «انستیتو آمریکن اینترپرایز»

سوریه جایی ایده آل برای برخورد ایالات متحده آمریکا با ایران است. با این وجود، آمریکایی ها طی هفت سال گذشته درباره منطق ایفای نقشی فعال تر در آن مناقشه بحث و مجادله کرده اند.

حملات هوایی چند روز پیش اسرائیل یادآور این واقعیت است که وضعیت در سوریه کماکان مبهم و پیچیده است و این یعنی هر سیاست آمریکا در برابر سوریه به یقین با خطرات و هزینه هایی همراه خواهد بود که لازم است به روشنی و بدون جانبداری در باره آن صحبت شود.

برخورد با ایران به هیچ عنوان ساده نیست. همین امر درباره سوریه هم مصداق دارد. برخورد با ایران در سوریه هم ساده نخواهد بود.

جنگ سوریه طی سه سال گذشته تغییرات چشمگیری کرده است. ایران در جریان مقابله با داعش و نیروهای مخالف بشار اسد عملا کنترل ارتش سوریه و ساز و کار اطلاعاتی آن کشور را برای بهبود کارآیی آن در اختیار گرفت.

پیروزی ایران در سوریه به نقطه آسیب پذیری اش بدل شده است.

ایرانی ها در سوریه در همان وضعیتی گیر افتاده اند که ایالات متحده در دهه شصت در ویتنام و شوروی در دهه هشتاد در افغانستان در آن گرفتار شده بودند.

ایرانی ها در جنگی گیر افتاده اند که پر هزینه تر از آن است که فکر می کردند ولی مهم تر از آن است که رهایش کنند.

اگر سوریه در انزوا قرار داشت ایرانی ها طی چند سال مخالفان را سرکوب کرده بودند. استراتژی آمریکا در سوریه باید مشابه استفاده از مجاهدین در افغانستان باشد.

اگر این استراتژی با همان عزم ایالات متحده در افغانستان و شوروی در ویتنام دنبال شود، احتمالا بیشتر از واکنش های متقابل تهران علیه ما به خود ایران آسیب خواهد زد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG