لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

واکنش خامنه ای به پیشنهاد «آشتی ملی» خاتمی: مردم با آنها قهر هستند و آشتی نمی کنند


یک هفته بعد از پیشنهاد محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران برای «آشتی ملی»، رهبر جمهوری اسلامی این پیشنهاد اصلاح طلبان را بی معنی خواند.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن طی سخنانی مردم ایران همدل و متحد دانست و ضمن بی‌معنی‌ خواندن موضوع مطرح شده با عنوان «آشتی ملی»، از برخی از روزنامه ها به خاطر «پر و بال دادن» به این موضوع انتقاد کرد.

او گفت: «مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد، البته مردم ما با کسانی که در سال ۸۸ به روز عاشورای حسینی اهانت کردند...قهر هستند و با آنها آشتی هم نمی‌کنند.»

موضوع آشتی ملی طی روزهای اخیر از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران مطرح شد و در پی آن، رسانه‌های نزدیک به اصلاح طلبان به آن پرداختند. آقای خاتمی به آنچه تهدیدهای مطرح شده علیه ایران از سوی دولت جدید آمریکا خواند اشاره کرد و گفت که اکنون بهترین زمان برای آشتی ملی است تا همه در صحنه سیاست حضور داشته باشند.

به نظر می‌رسید هدف مطرح کنندگان موضوع آشتی ملی در نهایت رفع حصر از رهبران اعتراضات سال ۸۸ و بازگشت کامل اصلاح طلبان به عرصه سیاسی ایران باشد اما طرح آن پس از چندی با مخالفت‌هایی روبرو شد.

از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه که گفت «آشتی ملی» در صورت وجود اختلاف اساسی معنا دارد، که چنین اختلافی در ایران وجود ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG