لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

اعدام جمعی از زندانیان اهل سنت؛ دادگستری کردستان: "تروریست" بودند


شهرام احمدی و خانواده‌اش در گفت‌وگو با برنامه تبلت صدای آمریکا
شهرام احمدی و خانواده‌اش در گفت‌وگو با برنامه تبلت صدای آمریکا

چند سازمان حقوق بشری گزارش داده‌اند که صبح روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد، حداقل ۱۰ زندانی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده‌اند. دادگستری استان کردستان بدون اعلام نام و تعداد اعدام شدگان، خبر داده که حکم اعدام اعضای "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" اجرا شده است.

"سازمان حقوق بشر ایران" گزارش داده که بیش از ۱۰ زندانی از میان ۳۰ زندانی اهل سنت زندان رجایی‌شهر اعدام شده‌اند، اما چون هر اعدامی را "در قطعه جداگانه‌ای دفن می‌کنند" تعداد دقیق اعدامی‌ها مشخص نیست.

"کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی" نیز تایید کرده که صبح روز دو‌شنبه "تعداد زیادی از زندانیان سنی مذهب محکوم به اعدام" با دستبند، پابند و چشم‌بند تحت تدابیر شدید امنیتی به سلول‌های انفرادی برای اجرای حکم اعدام منتقل شده‌ بودند.

بنا براین گزارش تصمیم به اعدام زندانیان سنی مذهب پس از پخش یک مستند از تلویزیون ایران درباره متهمان منتسب به داعش صورت گرفته است.

خانواده شهرام احمدی یکی از زندانیان محکوم به اعدام در گفت‌وگو با برنامه تبلت صدای آمریکا تایید کرده است که با آنها تماس گرفته شده و گفته‌اند که برای "آخرین خداحافظی" مراجعه کنند.

شهرام احمدی به همراه برادر کوچکترش بهرام، در سنندج دستگیر شد. بهرام را در دی ماه ۱۳۹۰ به همراه پنح زندانی اهل سنت دیگر اعدام کردند.

پدر بهرام و شهرام به صدای آمریکا گفت که قرار بوده بازداشت فرزندانش تنها یک روز طول بکشد و قرار است تنها به چند سوال جواب بدهند.

شهرام احمدی نیز پیش از این بارها در نامه‌هایی توضیح داده بود که او را به محاربه و اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده‌اند، اما او تنها تبلیغ مذهبی می‌کرده است. شهرام خواستار دسترسی به یک وکیل مستقل بود.

در مقابل دادگستری استان کردستان روز سه‌شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که اعدام شدگان عضو "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" بوده و باعث کشته شدن "تعدادی از شهروندان، پرسنل نظامی و ماموران انتظامی در شهرهای سنندج، قروه، همدان و زنجان" شده بودند.

گزارش برنامه تبلت صدای آمریکا از خانواده شهرام احمدی به همراه فیلمی از او و گفت‌وگو با خانواده‌اش را اینجا ببیند:

XS
SM
MD
LG