لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

وزارت اطلاعات ایران به اعدام ها اشاره نکرد؛ درباره دستگیری ۱۰۲ نفر بیانیه داد


شهرام احمدی و خانواده‌اش در گفت‌وگو با برنامه تبلت صدای آمریکا
شهرام احمدی و خانواده‌اش در گفت‌وگو با برنامه تبلت صدای آمریکا

وزارت اطلاعات ایران بدون تایید یا تکذیب اعدام تعدادی از زندانیان اهل سنت در روز سه‌شنبه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۰۲ نفر از اعضای "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" دستگیر شده و برخی از آنها محکوم به اعدام شده‌اند.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، ۲۴ مورد اقدام مسلحانه به گروهی با عنوان "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" نسبت داده شده است.

سازمان‌های حقوق بشری ایران می‌گویند که صبح روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد، حداقل ۱۰ زندانی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده‌اند. دادگستری استان کردستان نیز بدون اعلام نام و تعداد اعدام شدگان، تایید کرد که حکم اعدام اعضای "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" اجرا شده است.

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید که این گروه از زمستان سال ۱۳۸۷ کار خود را آغاز کرده و در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ دستگیر شده‌اند. این درحالی است که بهرام احمدی -برادر کوچک شهرام احمدی که روز گذشته اعدام شد- در دی ماه ۱۳۹۰ به همراه پنح زندانی اهل سنت دیگر اعدام شده است. یعنی فاصله دستگیری تا اجرای حکم اعدام در حدود هفت ماه بوده است.

به گفته وزارت اطلاعات ایران، اعضای این گروه در مجموع اقدامات مسلحانه خود مجموعا ۲۰ نفر را کشته و ۴۰ تن دیگر را زخمی کرده‌اند که در میان کشته‌شدگان محمد شیخ الاسلام نماینده کردستان در مجلس خبرگان رهبری و برهان عالی از روحانیون متنفذ اهل سنت حضور داشتند.

در مقابل شهرام احمدی، یکی از زندانیان اهل سنت که پس از سال‌ها حضور در زندان روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد اعدام شد، با تکذیب اتهامات وارد شده، تنها جرم خود را تبلیغ مذهب می‌دانست.

گزارش برنامه تبلت صدای آمریکا از خانواده شهرام احمدی به همراه فیلمی از او و گفت‌وگو با خانواده‌اش را اینجا ببیند:

XS
SM
MD
LG