لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

احضار امام جمعه پیشین آزادشهر به فرمانداری؛ فضای گالیکش «امنیتی» است


مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر
مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر

منابع خبری نزدیک به اهل سنت می‌گویند امام جمعه برکنارشده آزادشهر شامگاه پنج‌شنبه ۲ دی به فرمانداری گالیکش در استان گلستان احضار شده است.

وبسایت «حال وش» و همچنین ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، در گزارش‌هایی اعلام کردند ماموران انتظامی در گالیکش مستقر شده‌ و فضای این شهر در پی تجمع هواداران مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر، «امنیتی» است.

به دنبال احضار این مقام مذهبی اهل سنت به فرمانداری، ویدئویی از او منتشر شده که در آن از مردم می‌خواهد «تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار نگیرند»، و از دامن زدن به «اختلافات داخلی» جلوگیری کنند. مولوی محمدحسین گرگیج در این ویدئو همچنین از مردم می‌خواهد در نماز جمعه شرکت کنند.

برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی این سخنان را به عنوان «اعتراف اجباری» این مقام بلندپایه اهل تسنن در ایران تعبیر کرده‌اند.

احضار مولوی محمدحسین گرگیج به فرمانداری موجب اعتراض شبانگاهی مردم منطقه شد.

همچنین، معترضان خواستار امامت نماز جمعه توسط مولوی گرگیج در آزادشهر شده‌اند.

در پی اظهارات گرگیج در نماز جمعه ۱۹ آذر و اعتراض برخی رسانه‌ها، از جمله خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، کاظم نورمفیدی نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان گلستان روز جمعه ۲۶ آذر او را برکنار کرد.

مولوی گرگیج گفته بود، عمر ابن خطاب شهرزاد دختر یزدگرد سوم را به ازدواج امام حسین درآورد و از این نسل ۹ امام به وجود آمدند، پس «اگر خلافت عمر ابن خطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سؤال برده‌ایم.»

او همچنین گفته بود که نباید «روایات بی‌سند را در خصوص اصحاب پیامبر» اعتبار داد، بلکه «سند ما باید کلام‌الله و عملکرد اصحاب باشد.»

این روحانی سنی پس از واکنش‌ها به اظهاراتش، در بیانیه‌ای بر «محبت خود نسبت به اهل بیت پیامبر اسلام» تأکید کرد و گفت سخنانش در راستای اتحاد شیعه و سنی و درباره برخی «بنرهای توهین‌آمیز» و «سخنان تفرقه‌افکن» در «ایام فاطمیه» بوده است.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در بیانیه‌ای تأکید کرده است که مولوی گرگیج قصد اهانت نداشته است.

XS
SM
MD
LG