لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

محکومیت ۳۵ درویش گنابادی به ۸۵ سال زندان


عکس آرشیوی از تجمع دراویش گنابادی در مزار سلطانی
عکس آرشیوی از تجمع دراویش گنابادی در مزار سلطانی

وبسایت «مجذوبان نور» از محکومیت ۳۵ نفر از دراویش گنابادی ساکن استان فارس به حبس و پرداخت دیه خبر داد و نوشت احکام زندان صادره در مجموع ۸۵ سال است.

بنابر گزارش روز سه شنبه مجذوبان نور، شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان کوار از توابع استان فارس اتهامات این افراد را «مشارکت در درگیری و ایراد ضرب و جرح» و «اخلال در نظم عمومی» با شکایت ۱۱۳ نفراز اعضای بسیج و روحانیون استان فارس اعلام کرده است.

متهمان ردیف اول تا پنجم هریک به ۴ سال حبس، متهمان ردیف ششم تا دوازدهم به ۳ سال حبس٬ متهمان ردیف سیزدهم تا سی و سوم به ۲ سال حبس، و سایرین هر کدام به ۱ سال حبس و پرداخت دیه محکوم شده اند.

وبسایت مجذوبان نور وابسته به گروهی از کارشناسان، حقوقدانان و وکلای مدافع دراویش گنابادی است و اخبار مربوط به دراویش ایران را پوشش می دهد.

این گزارش در ادامه می گوید درگیری یاد شده در این حکم، در شهریور سال ۱۳۹۰ در شهر کوار روی داد که در آن عده ای از طلبه ها و بسیجیی ها و نیروهای خودسر، با برگزاری تظاهراتی توهین آمیز، مانع برگزاری مراسم دراویش گنابادی شدند. در جریان این درگیریها وحید بنانی یکی از دراویش جان باخت و تعدادی نیز مجروح شدند.

مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش گنابادی در خارج از ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت احکام صادر شده برای دراویش استان فارس «نمونه روشنی از سرکوب دگرکیشان» در ایران است.

نماینده انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر براین اعتقاد است که این فشارها از سوی «نهادهای سرکوب گری» مثل بسیج و با حمایت دستگاه قضایی ایران صورت می گیرند و در جریان درگیری های جناحی دولت و این نهادها، این دگرکیشانی مثل دراویش هستند که قربانی می شوند.

برخورد با دراویش در سال های اخیر شدت یافته است. جدا از تخریب مراکز آنها و ممانعت از فعالیت آزادانه دراویش، تعدادی از آنها نیز با احکام زندان روبرو شده اند. نهادها و سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در گزارش های خود بارها به نقض حقوق دراویش در ایران اشاره کرده اند.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران هم در گزارش های خود برخورد با دراویش را بخشی از «سرکوب سازمان یافته» آزادی عقیده و بیان در ایران دانسته است.
  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG