لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

احتمال افزایش ۷ برابری قیمت بنزین در ایران


واکنش به تازه ترین سخنان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر واریز دو برابری یارانه نقدی به حساب مردم با اجرای کامل هدفمندی یارانه ها هم چنان ادامه دارد.

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح تهران، از جمله دنیای اقتصاد، ایران، رسالت و مردم سالاری، روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه به همین موضوع اختصاص یافته است.

روزنامه مردم سالاری در گزارشی با عنوان «وعده جدید احمدی نژاد» سخنان رئیس قوه مجریه در جریان سفر به استان مازندران را منتشر ساخته است.

محمود احمدی نژاد روز سه شنبه ۹ آذر ماه در ساری، بار دیگر تاکید کرد که با هدفمند کردن یارانه ها «اولا فقیری در کشور پیدا نخواهد شد. ثانیا فاصله طبقاتی به شدت کاهش پیدا می کند و ثالثا فرصت برای کار سازنده و پیشرفت کشور و رشد اقتصادی و تولیدی بیش از پیش فراهم می شود.»

این سخنان در حالی بیان می شود، که هم زمان روزنامه خبر در شماره روز سه شنبه خود، با «نقدی بر وعده ای که تلویحا داده شده» در زمینه امکان افزایش یارانه نقدی نوشته است، «اگر دولت بخواهد یارانه نقدی را افزایش دهد به طور حتم باید منتظر ارقام بالاتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد برای نرخ تورم در ایران باشیم.»

در همین حال، سایت تحلیلی خبری عصر ایران بامداد روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه، با اشاره به این موضوع که درباره قیمت بنزین در طرح هدفمندی یارانه ها، گمانه زنی های زیادی می شود، به آخرین مورد از این گمانه زنی ها در شماره امروز روزنامه کیهان پرداخت، که به نقل از شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی، نوشته است، هم زمان با اجرای هدفمند کردن یارانه ها هر لیتر بنزین آزاد به ۷۰۰ تومان خواهد رسید.

عصر ایران با تکذیب خبر روزنامه کیهان به وسیله وزارت امور اقتصادی و دارایی نوشته است، «حتی اگر قیمت ۷۰۰ تومان برای بنزین نهایی نشود بهای هر لیتر بنزین با اندکی کم و زیاد در همین حول و حوش تثبیت خواهد شد.»

هم زمان روزنامه ابرار اقتصادی روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه تیتر صفحه نخست خود را به تازه ترین گزارش بانک مرکزی مبنی بر افزایش قیمت بیش تر اقلام خوراکی اختصاص داده است.

گزارش بانک مرکزی، در زمینه قیمت خرده فروشی برخی مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به پنجم آذر ماه جاری نشان می دهد، که قیمت گوشت قرمز بیست و نیم درصد، گوشت مرغ پنج و دو دهم درصد، قند و شکر سی و چهار و چهار دهم درصد، سبزی های تازه چهل و شش و شش دهم درصد، و چای یازده و پنج دهم در صد افزایش یافته است.

این در حالی است که حسین انواری، سرپرست کمیته امداد امام خمینی، بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر اظهار داشت، «در حال حاضر چهار و نیم میلیون ایرانی تحت پوشش خدمات کمیته امداد هستند.»

به عبارتی ساده تر چهار و نیم میلیون زیر خط مطلق فقر در ایران قرار دادند.

روزنامه جهان صنعت نیز، در شماره روز سه شنبه ۹ آبان ماه، به سخنان محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران پرداخته است، که خواستار تعویق اجرای هدفمندی یارانه ها در بخش تولید شده است.

XS
SM
MD
LG