لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

«کمیته دانشمندان دغدغه‌مند» از وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی، دانشجویان نخبه زندانی ابراز نگرانی کرد


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

«کمیته دانشمندان دغدغه‌مند» که نهادی مستقل و متشکل از دانشمندان، فیزیکدانان، مهندسان و استادانی است که دغدغه رعایت حقوق بشر و آزادی دانش برای همکاران خود در جهان را دارند، در نامه ای به ابراهیم رئيسی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، درباره شرایط علی یونسی، دانشجوی ۲۰ ساله ایرانی دانشگاه صنعتی شریف که در بازداشت مقامات ایران است، ابراز نگرانی کرد.

در این نامه که به تاریخ ۱ خرداد امضا شده، آمده است حفاظت از حقوق انسانی دانشمندان و دیگر دانشگاهیان از جمله دانشجویان امری حیاتی است و «کمیته دانشمندان دغدغه‌مند» خواهان اطمینان یافتن از رعایت حقوق انسانی علی یونسی و امیرحسین مرادی است.

این کمیته در نامه خود به رئیس قوه قضاییه ایران خواستار روشن شدن دلایل بازداشت آنها شده است و می گوید این دانشجویان جوان را همکاران خود می داند و اگر دلیل حقوقی مشروعی برای بازداشت آنها وجود ندارد، آن وقت حکومت ایران باید آنهارا فورا و بدون شرط آزاد کند.

نیروهای لباس شخصی، علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک را روز جمعه ۲۲ فروردین بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

سازمان عفو بین الملل نیز روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با «بازداشت خودسرانه علی یونسی» با اشاره به این که او در خطر «شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها» در زندان قرار دارد، خواستار آزادی این دانشجوی زندانی شد.

آقایان یونسی و امیری هر دو از دانشجویان نخبه ایران و از دارندگان مدال‌ها و مقام‌های برتر المپیادهای علمی ایران و جهان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG