لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

تهدید خواهر علی یونسی به آزار جنسی و دستگیری؛ عفو بین‌الملل خواستار آزادی این دانشجوی زندانی در ایران شد


آیدا یونسی خواهر علی یونسی دانشجوی بازداشتی در ایران
آیدا یونسی خواهر علی یونسی دانشجوی بازداشتی در ایران

در حالی که حدود یک ماه از بازداشت علی یونسی فعال دانشجویی و از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف در تهران می گذرد، خواهر علی یونسی از تهدید شدن خود به مرگ، آزار و اذیت جنسی و دستگیری، پس از واکنش به ادعاهای قوه قضائیه ایران خبر داده است.

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی دانشجوی بازداشتی در ایران، روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا، گفت که اکثر این تهدیدات «بعد از انتشار ویدئو کوتاه من در پاسخ به سخنگوی قوه قضائیه» در بخش پیام‌های خصوصی و یا بخش نظرات توئیتر بوده است. وی گفت که «این تهدیدات شامل تهدید به دستگیری، آزار و اذیت جنسی [بوده] و حتی برخی از سربازان آتش به اختیار تهدید به قتل و اعدام کرده بودند.»

او افزود که البته حتی پیشتر و بعد از انتشار ویدئویی در پاسخ به مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در صفحه کاربری توئیترش، برخی از افراد با پدر و مادرش تماس گرفته و گفته بودند: «به دخترتان بگویید که این ویدئو را حذف کند.»

خواهر علی یونسی اظهار کرد که از طریق پلیس انگلستان پیگیر این تهدیدها شده است.

گفت‌وگوی آیدا یونسی خواهر علی یونسی دانشجوی بازداشتی در ایران با صدای آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00


او همچنین در رابطه با آخرین وضعیت برادرش گفت که او آخرین بار چهارشنبه هفته گذشته در یک تماس کوتاه با خانه با صدایی «بی‌حال» اعلام کرده که حالش خوب است.

او افزود که این تماس یک روز پس از اظهارات سخنگوی قوه قضاییه و «اتهامات واهی» او به برادرش انجام شده بود.

به گفته خواهر علی یونسی، این دانشجو پس از گذشت یک‌ماه از بازداشت خود هنوز به وکیل دسترسی ندارد و پرونده اش در شعبه ششم بازپرسی اوین قرار دارد.

خانم یونسی با اشاره به ادعای این مقام قضایی درباره «ارتباطات علی یونسی با همه گروه‌های مخالف نظام از جمله مجاهدین خلق» گفت که سخنگوی قوه قضاییه برای باورپذیر کردن این ادعا به سابقه خانوادگی آنها اشاره کرده است.

وی گفت: «بعد از این که من در ویدئویی کوتاه تمامی اتهامات و پرونده‌سازی‌ها را رد کردم و گفتیم که نمی‌شود از سابقه دور پدر و مادر من برای اثبات [این] ادعا استفاده کرد، هنوز توضیح بیشتری از مقامات دریافت نکرده‌ایم.»

او با اشاره به این که یکی دیگر از ادعاهای این مقام قضایی «کشف اقلام انفجاری» از منازل‌شان بوده است، گفت: «همان طور که هفته گذشته هم من و هم برادر بزرگترم توضیح دادیم ... این ادعا کاملا دروغ است و بازپرس هم چنین چیزی را به پدرم اصلا نگفته [است].»

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل نیز روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با «بازداشت خودسرانه علی یونسی» با اشاره به این که او در خطر «شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها» در زندان قرار دارد، خواستار آزادی این دانشجوی زندانی شد.


بازداشت دانشجویان در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند.»

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG