لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

دانشجویان علوم و تحقیقات خواستار استعفای رؤسای دانشگاه آزاد شدند


صدها دانشجو دانشگاه علوم و تحقیقات در اعتراض به واژگونی اتوبوس این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
صدها دانشجو دانشگاه علوم و تحقیقات در اعتراض به واژگونی اتوبوس این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

صدها دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، صبح روز شنبه ۸ دی ماه در اعتراض به حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان این دانشگاه تجمع کردند و خواستار محاکمه مسئولان این حادثه شدند.

تصاویر منتشر شده حاکی است دانشجویان شعارهای «ولایتی استعفا، استعفا»، «مسئول بی کفایت استعفا، استعفا»، «مسئول بی لیاقت کجایی کجایی»، «دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، دانشجوی ایرانی صاحب عزاست امروز» و «دانشجوی شهیدم، خونت‌و پس می گیرم» سر دادند و با نوشتن یک بیانیه خواستار استعفای مسئولان دانشگاه آزاد از جمله «علی اکبر ولایتی» رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی شدند.

در این بیانیه که به صورت طومار به امضای دانشجویان رسیده است، استعفا و عذرخواهی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و رئیس دانشگاه آزاد، عذرخواهی رسمی در تریبون رسمی توسط سرپرست واحد و رئیس دانشگاه، استقرار همیشگی اورژانس در محل دانشگاه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تعیین سرعت مجاز و نصب برگه معاینه فنی در اتوبوس از جمله خواسته‌های مطرح شده این دانشجویان است.

همچنین مادر «نیلوفر رادمهر» یکی از قربانیان این حادثه، در تجمع اعتراضی امروز حاضر و خواستار پاسخگویی مسئولان شد. وی از دانشجویان نیز خواست او را در این مسیر تنها نگذارند و گفت، چطور وقتی یک اتوبوس کربلا واژگون می شود عنوان «شهید» به ‌آنها می‌دهند، اما فرزندان ما را «فوتی» می‌نامند. ‌آنها شهدای راه علم هستند. حرف‌های او مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت و دانشجویان شعار «می‌ایستیم، می ایستیم، حق‌تو پس می‌گیریم»، سر دادند.

همچنین یکی از دانشجویان معترض به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که استعفای بالاترین دست اندرکار و مقام دانشگاه و سرپرست علوم و تحقیقات، حداقل هزینه ای است که این افراد باید پرداخت کنند؛ آنها حتی حاضر به عذرخواهی هم نشدند.

بنابر گزارش‌ها، دانشجویان در این تجمع اعلام کردند تا زمان حضور یکی از مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد به تجمع خود ادامه خواهند داد.

در شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویر و ویدئوهای متعددی از تجمعات روز شنبه در این دانشگاه منتشر شده است:

واژگونی یک اتوبوس حامل دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در روز سه شنبه چهارم دی‌ماه ابتدا در دم باعث کشته شدن ۸ تن و زخمی شدن ۲۸ نفر شد، اما پس از آن آمار کشته‌ شدگان به ۱۰ نفر رسید.

در حالی از وقوع این حادثه چهار روز می گذرد که بر اساس گزارش‌ها همچنان ۱۵ نفر از مصدومان این سانحه در بیمارستان هستند و حال سه نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

پس از وقوع حادثه یکی از مسئولان دانشگاه آزاد به خبرگزاری فارس گفته بود دلیل تصادف «سکته» راننده بوده است. با این حال قاضی شهریاری، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جنایی گفت، در کالبدشکافی راننده اتوبوس علایم مربوط به سکته قلبی یا مغزی تشخیص داده نشد.

از سوی دیگر نواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو شهر تهران، به خبرگزاری فارس گفته بود اتوبوس «معاینه فنی» نداشته و شش سال پیش «از رده خارج» شده بود. او اضافه کرده بود که استاندار تهران پیش از این بخشنامه صادر و اعلام کرده بود که «خودروهای فاقد معاینه فنی ادارات هم حق تردد» ندارند؛ اما از این ماشین استفاده می‌شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، شب گذشته گفت «۲ نفر از افراد، اعم از پیمانکار حمل و نقل، و مسئول تاسیسات» دانشگاه بازداشت و دو نفر از مسئولان دانشگاه هم به دادستانی احضار شده‌اند و کمیته ویژه پیگیری سانحه تصادف اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد از برکناری پنج نفر از مدیران این دانشگاه خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG