لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

گزارش تحلیلی: صنعت فولاد ایران از کشورهای همسایه عقب افتاده است


کارخانه فولاد در ایران (ارشیو)
کارخانه فولاد در ایران (ارشیو)

بنا بر بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران، صنعت فولاد ایران، که در گذشته به عنوان یکی از قوی‌ترین صنایع فولاد در منطقه شناخته می‌شد، در مقایسه با کشورهای همسایه پیشرفتی نداشته است.

بنا بر گزارش این پایگاه با وجود این که ایران در دو دهه گذشته تولیدات فولاد خود را افزایش داده است، با این حال «صنعت فولاد این کشور با پیشرفت‌های فناورانه که در دیگر مناطق منطقه به کار گرفته شده، همگام نشده است. به عنوان مثال، بر اساس آمار موجود، ظرفیت تولید فولاد ایران در حال حاضر ۴۰ درصد کمتر از ظرفیت تولید ترکیه است.»

صنعت فولاد، دومین صنعت بزرگ جهان پس از صنعت نفت و گاز است.

پایگاه داده‌های باز ایران می‌نویسد با وجود فضای فسادهای اقتصادی بزرگی که در سال‌های اخیر صنعت فولاد ایران را تکان داده، تولید داخلی فولاد ایران در بیست سال اخیر در حال افزایش بوده است.

در این گزارش، داده‌های باز ایران، برای نمونه به فساد چند میلیارد دلاری گزارش شده در شرکت فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ اشاره می‌کند.

نمودار زیر پایگاه داده‌های باز ایران نشان دهنده آخرین نرخ تولید ایران است که نشان می‌دهد به طور میانگین، ۲.۵ میلیون تن فولاد در هر ماه تولید شده است.

نمودار دوم پایگاه داده‌های باز ایران، نشان می‌‌دهد که ظرفیت تولید فولاد ایران در ۲۰ سال گذشته به طور پایدار افزایش یافته است. ولی با این حال، در مقایسه با ترکیه، ایران ۴۰ درصد عقب‌تر است.

بنا بر گزارش پایگاه داده‌های باز ایران، یکی از ویژگی‌های کلیدی صنعت فولاد، نیاز بسیار زیاد آن به انرژی است. برای تولید یک تن فولاد، به طور میانگین به ۶ تا ۸ مگاوات در ساعت انرژی نیاز است.

پایگاه داده‌های باز می‌نویسد که «کارخانجات فولاد ایران بر اساس فناوری کوره آهنی ساخته شده‌اند که نیاز به کُک (یک فرم خالص از زغال سنگ)، ماده خام آهن، و هوای داغ و پر فشار دارند. این ترکیب باعث آلودگی شدید هوا می‌شود.»

تمرکز صنعت فولاد در دنیا روی فولاد سبز است. فولاد سبز با استفاده از انرژی الکتریکی تولید می شود. بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران، نشان می‌دهد که در سال‌های آینده، خریداران به سمت خرید محصولات فولادی سبز خواهند رفت «اما به نظر نمی‌رسد که ایران زیرساخت‌ها یا سرمایه‌گذاری لازم برای رقابت در این بازار را داشته باشد.»

XS
SM
MD
LG