لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

گزارش تحقیقی: «اذیت و آزار جنسی در خانواده»


اذیت و آزار جنسی یکی از نمودهای خشونت خانگی است. زمانی‌که یک شخص به خاطر جنسیتش از طریق اجبار، خشونت، تهدید و فریب وادار به انجام کاری برخلاف میلش شود، مورد خشونت جنسی و جنسیتی قرار گرفته است.

بر اساس آمار جهانی، ۳۰ درصد از زنان، یعنی ۷۳۶ میلیون زن، از جانب شریک جنسی خود یا دیگر اعضای خانواده مورد خشونت جنسی قرار گرفته اند. با این همه، پسران و مردان نیز می‌توانند از این نوع خشونت آسیب ببینند.

بهره‌کشی و اجبار به تن‌فروشی، هر نوع ارتباط جنسی با افراد زیر ۱۸ سال، تجاوز و ضرب و شتم، محرومیت از تحصیل و کار، و توهین و تحقیر زبانی و روانی از نمونه‌های این نوع خشونت هستند.

بیش از ۷۰ درصد پاسخگویان به فراخوان آنلاین وب‌سایت «داده‌های باز ایران» گفته‌اند که توسط یکی از خویشاوندان نزدیک و دور خود مورد آزار جنسی خانگی قرار گرفته‌اند.

باید در نظر داشت که محدودیت‌های ناشی از فرهنگ و قانون در ایران، دستیابی به آمار دقیق در این زمینه را مشکل کرده است. برای مثال، برملا شدن آزار جنسی خانگی و ارتباطش با «آبرو»، یکی از عوامل محدود کننده در این دست گزارش‌ها است. همین‌طور ارتباط جنسی اجباری مردان با همسرشان از نظر قانونی و در بسیاری موارد از نظر فرهنگی، آزار جنسی به حساب نمی‌آید.

این فراخوان از ۱۷ بهمن تا ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ در دسترس کاربران بوده است. ۹۳۷ تن در این فراخوان شرکت کردند که ۶۵ درصد از آنها مرد و ۳۳ درصد زن بوده‌اند. دو درصد نیز به سایر جنسیت‌ها تعلق داشتند.

XS
SM
MD
LG