لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

آتش «دختر آبی» هم این چراغ را روشن نکرد| زنان به طور گزینشی به تماشای والیبال قهرمانی آسیا راه داده می‌شوند


در حالی که خودسوزی و مرگ دختر آبی، حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها‌ در ایران را بار دیگر به شکل گسترده مطرح کرده است، این‌بار گزارش‌ها حاکی است که احتمال دارد زنان در مسابقه والیبال قهرمانی آسیا میان تیم‌های ایران مقابل سریلانکا، که فردا برگزار می‌شود، حضوری گزینشی داشته باشند.

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از زنانی که برای خرید بلیت مسابقه والیبال روز جمعه ۲۲ شهریور ایران و سریلانکا تلاش کرده‌اند نشان می‌دهد که تا واپسین ساعات چهارشنبه در بخش فروش بلیت سایت فدراسیون والیبال فقط جنسیت «مرد» جهت خرید بلیت وجود داشته است.

سایت ورزش سه نیز در این باره نوشت که «تا آخرین ساعات شب گذشته وقتی به سایت بلیت فروشی مراجعه می کردیم، اصلا در بخش جنسیت گزینه ای برای زنان وجود نداشت!»

اما امروز پنجشنبه ۲۱ شهریور برخی کاربران گزارش دادند که گزینه زنان به بخش فروش بلیت اضافه شده است. با این حال ایرنا گزارش داد که امکان خرید بلیت جایگاه تماشاگران زن در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا وجود ندارد؛ زیرا در سایت اعلام می‌شود که بلیت‌های این جایگاه پر شده است.

نکته قابل تأمل این است که موضوع پر شدن ظرفیت ورزشگاه تنها مربوط به بازی فردا نبوده است و متقاضیان خرید بلیط «هنگام اقدام برای خرید بلیت تمام روزهای رقابت‌ها»، با چنین پاسخی روبرو می‌شوند.

مقامات ورزش ایران در مسابقات رسمی بین المللی بارها از حضور تماشاگران زن گزینشی در ورزشگاه‌ها وسالن‌های مسابقه استفاده کرده‌اند تا از محرومیت های احتمالی جلوگیری کنند.

حضور گزینشی زنان در بازی فوتبال تیم‌های پرسپولیس - کاشیما در دور برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در حالی که «جیانی اینفانتینو» رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در ورزشگاه حضور داشت از جمله اقداماتی بود که حاشیه ساز شد.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها کمی پس از اجباری شدن حجاب زنان در ایران آغاز شد و زنان در تمام این سال‌ها برای ورودشان به ورزشگاه تلاش کرده اند.

مسئولان هم که بیشتر از آماده نبودن «زیرساخت ها» در ورزشگاه‌ها سخن می‌گفتند حالا می گویند زیرساخت ها آماده است؛ اما فعلا برای بازی‌های ملی فوتبال زنان می توانند به ورزشگاه بروند.

اعتراضات به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها منجر شد تا چند زن تماشاگر که با گریم مردانه وارد ورزشگا‌ه‌ها می‌شوند بازداشت شوند. همچنین یکی از طرفداران تیم استقلال به نام سحر خدایاری که هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه دستگیر شده بود، پس از آن که از احتمال محکومیت خود به زندان آگاه شد خودسوزی کرد و مدتی بعد درگذشت.​

او که به «دختر آبی» معروف شده است با این اقدام خود،‌ نگاه های بین المللی را به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه های ایران جلب کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG