لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

ادامه حرف‌های ضدونقیض درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها| زنان نمی توانند برای بازی های لیگ به ورزشگاه بیایند


در حالی که دولت روحانی گفته بود که منع قانونی برای حضور زنان در ورزشگاه وجود ندارد و تنها نیاز به هماهنگی است، این بار معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش ایران می‌گوید که این وزارتخانه اعتقادی به ورود زنان به ورزشگاه ها در لیگ داخلی ندارد.

محمدرضا داورزنی روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد به ایسنا گفت که «استادیوم ها شرایط و پتانسیل حضور خانم‌ها را ندارند. همه استادیوم ها این آمادگی را ندارند که بانوان بروند.»

به نظر می رسد با نزدیک شدن ضرب الاجل فیفا، حضور زنان در ورزشگاه‌ها تنها قرار است در بازی‌های ملی اجرایی شود و بنا نیست درهای استادیوم ها در ایران به طور کامل به روی زنان باز شود.

حتی باشگاه خبرنگاران جوان درباره حضور زنان در بازهای ملی نیز نوشت که «شنیده می شود در زمان باز شدن سایت بلیت فروشی بازی های تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی ظرفیت مشخصی برای بانوان در نظر گرفته خواهد شد که این ظرفیت حدود ۱۰ درصد گنجایش صندلی های ورزشگاه آزادی است‌.»

یعنی باز هم زنان برای رفتن به استادیوم ها در بازی های ملی با محدودیت روبرو هستند و اگر چنین اتفاقی رخ دهد حق ورود زنان به ورزشگاه‌ به شکل دیگری پایمال می‌شود.

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا تا نهم شهریور به فدراسیون ایران زمان داده تا تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص شود. و این موضوع تا جایی برای فوتبال ایران جدی شده که یکی از دلایل شروع نشدن لیگ برتر مردان نیز ماجرای ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها اعلام می شود.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG