لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

علیرضا فیروزجا با پرچم «فیده» نایب قهرمان بزرگسالان جهان شد؛ نابغه شطرنج ایران برای فرانسه بازی می کند


جوان‌ترین سوپراستاد بزرگ شطرنج ایرانی که با پرچم فیده در مسابقات جهانی روسیه شرکت کرده بود، در سن ۱۶ سالگی نایب‌قهرمان مسابقات سریع شطرنج جهان شد.

علیرضا فیروزجا سوپر استاد بزرگ شطرنج ایرانی که هم اکنون در فرانسه حضور دارد، روز شنبه هفتم دی ماه بعد از «مگنوس کارلسن» در رده دوم این رقابت‌ها ایستاد و با ۱۰.۵ امتیاز نایب قهرمان این رقابت‌ها شد.

این استاد بزرگ شطرنج با پرچم فیده در این رقابت ها حضور یافته بود. او پس از این مسابقات در مصاحبه‌ای درباره تغییر تابعیت خود اعلام کرد که احتمالاً برای «فرانسه» بازی خواهد کرد چود در آن‌جا زندگی می کند.

پیش از این رسانه های داخل ایران از احتمال تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا خبر داده و نوشته بودند که احتمال دارد این ورزشکار تابعیت فرانسه را بپذیرد.

فیروزجا در حالی با پرچم فیده در مسابقات سریع شطرنج جهان نایب قهرمان شد که مقامات ورزش ایران تیم ملی شطرنج مردان را با ترکیب پوریا درینی، احسان قائم مقامی، پرهام مقصودلو، پویا ایدنی و محمد امین طباطبایی به این رقابت ها اعزام نکرد. به نظر می رسد بازی کردن امین طباطبایی و پرهام مقصودلو با ورزشکاران اسرائیلی علت لغو اعزام این تیم به این رقابت‌ها بوده است.

اما خبر تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا و نائب قهرمانی او با پرچم فیده بازتاب گسترده رسانه‌ای داشته است. نایجل شورت، نایب رئیس فدراسیون جهانی شطرنج، در توئیتر خود نوشت: «تبریک به فیروزجا برای نقره خارق‌العاده‌اش. شرم بر همه آن هایی که در پی از بین بردن دوران حرفه‌ای او هستند.»

به نظر می رسد اشاره نائب رئیس فدراسیون جهانی به نامه اخیر فدراسیون شطرنج ایران است که از فیده خواسته بود اجازه ندهد علیرضا فیروز جا مسابقه دهد.

سارا خادم الشریعه ملی پوش شطرنج ایران نیز در مصاحبه‌ای درباره تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا گفت که «این بهترین اتفاق و تصمیمی صحیح برای آینده‌اش بود. او از هیچگونه حمایتی برخوردار نبود یعنی نه تنها از او حمایت نمی کردند بلکه جلوی پیشرفتش را هم می گرفتند. امیدوارم تغییراتی را در ایران شاهد باشیم چون چون نمی‌خواهیم این اتفاق برای سایر بازیکنان رخ دهد.»

پیش از این درسا درخشانی، قهرمان شطرنج، ماه ها پس از آن که فهمید رسما از رقابت به نمایندگی از ایران به دلیل به سر نکردن حجاب محروم شده است، به فدراسیون شطرنج آمریکا پیوست.

الشن مرادی، استاد بزرگ شطرنج ایرانی که در آمریکا سکونت دارد، نیز از سال ۹۵ تصمیم گرفت که با پرچم ایالات متحده آمریکا در مسابقات بین‌المللی حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG