لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران به دنبال تغییر تابعیت؛ «علیرضا فیروزجا» با پرچم فیده به مسابقات جهانی می رود


علیرضا فیروزجا تنها سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران اعلام کرد که به دنبال تغییر تابعیت است. او در مسابقات قهرمانی جهان قرار است با پرچم فدراسیون جهانی مسابقه دهد.

گزارش‌ها حاکی است که علیرضا فیروزجا سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران که هم اکنون در فرانسه حضور دارد، اعلام کرده به دنبال تغییر تابعیت است تا از این پس زیر پرچمی به جز پرچم ایران مسابقه دهد.

گزارش‌ها حاکی است که علیرضا فیروزجا سوپر استادبرزگ شطرنج ایران تصمیم دارد تا در مسابقات قهرمانی جهان (سریع و برق‌آسا) روسیه نیز با پرچم فیده مسابقه دهد. در حال حاضر در سایت این مسابقات مقابل نام فیروزجا به جای پرچم ایران پرچم فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) به چشم می خورد.

پیش از این رسانه های داخل ایران از احتمال تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا خبر داده و نوشته بودند که احتمال دارد این ورزشکار تابعیت فرانسه را بپذیرد.فیروزجا که کمتر از ۱۷ سال سن دارد دومین شطرنج باز جوان دنیا است که به عنوان سوپر استادی رسیده است.

حضور فیروزجا با پرچم فیده در حالی است که این شطرنج‌باز به همراه پوریا درینی، احسان قائم مقامی، پرهام مقصودلو، پویا ایدنی و محمد امین طباطبایی در قالب تیم ملی مردان قرار بود به این مسابقات اعزام شوند اما پس از انتشار خبرهایی از بازی کردن امین طباطبایی و پرهام مقصودلو با ورزشکاران اسرائیلی اعزام این تیم به مسابقات قهرمانی جهان لغو شد.

پیش از این درسا درخشانی، قهرمان شطرنج، ماه ها پس از آن که فهمید رسما از رقابت به نمایندگی از ایران به دلیل به سر نکردن حجاب محروم شده است، به فدراسیون شطرنج آمریکا پیوست.

الشن مرادی، استاد بزرگ شطرنج ایرانی که در آمریکا سکونت دارد، نیز از سال ۹۵ تصمیم گرفت که با پرچم ایالات متحده آمریکا در مسابقات بین‌المللی حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG