لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

مهاجمان نانشناس به دفتر هلال احمر ایران در سومالی حمله کردند


دفتر جمعیت هلال احمر ایران در موگادیشو پایتخت سومالی مورد حمله نیروهای ناشناس مسلح قرار گرفت. این کشور عربی شمال آفریقا اخیرا در پی حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، روابط سیاسی خود را با تهران قطع کرده است.

شهاب الدین محمدی عراقی معاون امور بین الملل هلال احمر ایران روز چهارشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت، در پی حمله به دفتر جمعیت هلال احمر ایران در سومالی که سه شنبه شب صورت گرفت، این مرکز تعطیل شده و سرپرست آن در حال بازگشت به ایران است.

وی درعین حال گفته است که خسارات مالی قابل توجهی به این مرکز وارد نشده است.

سومالی در شمال شرقی آفریقا از جمله کشورهایی است که در پی ایجاد تنش سیاسی اخیر میان تهران و ریاض اعلام کرد در حمایت از عربستان روابط سیاسی خود با ایران را قطع کرده است. جیبوتی، سودان و جزایر کومور هم دیگر کشورهای آفریقایی هستند که راه سومالی را در پیش گرفتند.

ایران پیشتر و در دولت محمود احمدی نژاد رابطه سیاسی گسترده ای با این کشورها برقرار کرده بود، که رسانه‌ها در ایران آن را موفقیتی برای دیپلماسی قلمداد می‌کردند.

سرمایه گذاری‌های اقتصادی ایران در این کشورها، اعطای وام، ساخت درمانگاه و مدرسه و حتی احداث ساختمان پارلمان یکی از این کشورها، از دیگر جنبه‌های روابط ایران با این کشورهای فقیر آفریقایی بود.

اعلام قطع رابطه دیپلماتیک چند کشور عربی در آفریقا با تهران انتقاداتی در داخل ایران در پی داشته است.

گروهی از چهره های سیاسی و رسانه های نزدیک به اصولگرایان، با توجه به مساحت کم و جمعیت اندک برخی از این کشورها، آنها را به تمسخر گرفتند؛ هرچند گروهی هم می‌گویند در عالم سیاست دوست و دشمن دائمی وجود ندارد و هر کشوری در راستای منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد که با چه کشوری رابطه داشته باشد.

XS
SM
MD
LG