لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات داخل ایران هم نقش داشت؛ فرمانده سابق سپاه به نقش او اشاره کرد


پس از آن که نقش قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات سوریه و عراق طی ماه های اخیر رسانه‌ای شد، این بار فرمانده سابق سپاه از نقش او در سرکوب اعتراضات در داخل ایران سخن گفته است.

محمدعلی جعفری در صفحه توئیتر منتسب به خود شامگاه یکشنبه ۲۱ بهمن ماه نوشت که قاسم سلیمانی در حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ «در صحنه مقابله با ضدانقلاب در کف خیابان بود و اقدامات موثری را برای کنترل نا‌امنی و آشوب‌ها انجام می‌داد.»

در این توئیت آمده است که «بار‌ها شاهد حضور او در قرارگاه ثارالله بودیم.»

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام بلندپایه عراقی که نامشان فاش نشده است در رابطه با اعتراضات عراق هم نوشته بود که سلیمانی در نشستی محرمانه گفته بود: «این اتفاق [اعتراضات] در ایران افتاد و ما آن را تحت كنترل گرفتیم.» او گفته بود که «ما در ایران می دانیم كه چگونه باید با اعتراضات برخورد کنیم.»

همچنین بنابر گزارش رسانه های نزدیک به سپاه در ایران، نیروی قدس تحت فرماندهی قاسم سلیمانی از اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی در سرکوب اعتراضات مردم سوریه نیز نقش داشته‌ است.

اما قرارگاه ثارالله که از آن به عنوان یکی مهم‌ترین واحدهای امنیتی سپاه یاد می‌شود از سال ۷۴ مأموریت «مدیریت امنیت شهرهای استان تهران» را برعهده دارد و در سرکوب اعتراض‌های ۷۸ و ۸۸ نقشی کلیدی داشت. بعد از این اظهارات جعفری برخی مدعی شدند این حساب توئیتری به او تعلق ندارد اما خبرگزاری فارس به نقل از دفتر جعفری صحت این حساب کاربری او را تایید کرده است.

در جریان حوادث کوی دانشگاه که در تیرماه سال ۷۸ رخ داد، ۲۴ فرمانده سپاه از جمعه قاسم سلیمانی که در آن زمان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله بود و بعدها به فرماندهی نیروهای قدس رسید به محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران، نامه نوشتند که «اگر در سرکوب اعتراضات قوی‌تر عمل نکند، خود دست بکار می‌شوند.»

همچنین قاسم سلیمانی در اعتراضات به نتایج انتخابات سال ۸۸ نیز فرمانده نیروهای سپاه قدس بود. او پس از اعتراضات دی ماه ۹۶ هم در یک سخنرانی اعتراضات این سال و حوادث پس از انتخابات ۸۸ را «فتنه» نامیده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، پیشتر در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی گفت که تصمیم پرزیدنت ترامپ در از بین بردن قاسم سلیمانی، جان بسیاری از آمریکایی‌ها را نجات داد و این اقدام، در پاسخ به تهدید حتمی علیه آمریکایی‌ها بود.​مایک پمپئو: از بین بردن قاسم سلیمانی، جان بسیاری از آمریکایی‌ها را نجات داد

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۱۳ دی ماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که قاسم سلیمانی مشغول طراحی نقشه‌ای در منطقه بود که می‌توانست جان صدها آمریکایی را به خطر اندازد و این تصمیم آمریکا بر اساس اطلاعات بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG