لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

اختلاف مقام‌های فوتبال و قوه قضائیه؛ تاج: حضور زنان در ورزشگاه حق آنها است


از چهل سال پیش و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، زنان از ورود به ورزشگاه فوتبال منع شدند.
از چهل سال پیش و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، زنان از ورود به ورزشگاه فوتبال منع شدند.

چند روز مانده به دیدار پرسپولیس و السد قطر، در حالیکه مقام های قضایی تهدید کردند که زنان نباید در ورزشگاه باشند، عالی ترین مقام فوتبال ایران می گوید این حق زنان است که در ورزشگاه باشند.

«مهدی تاج» رئیس فدراسیون فوتبال ایران روز پنجشنبه در نشست کانون مربیان فوتبال که با حضور وزیر ورزش برگزار شد، گفت که حضور بانوان در ورزشگاه ها از حقوق شناخته شده در فوتبال است.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه به گفته او «این حق محقق شده» از آن دفاع کرد. اشاره آقای تاج به حضور حدود سیصد زن دست چین شده در بازی ایران و بولیوی در هفته گذشته است.

«مهدی تاج» از نظامیان سابق است که بعد از ورود به ورزش خود مورد انتقاد قرار گرفت، اینک یکی از حامیان حضور زنان در ورزشگاه است. او سالها پیش در لشکر امام حسین اصفهان بود اما بعد در مدیریت فوتبال حضور یافت.

آقای تاج در مقام ریاست فدراسیون فوتبال از حضور محدود زنان در بازی ایران و بولیوی استقبال کرد.

بازی روز سه شنبه تیم‌های ملی ایران و بولیوی در تهران در حالی برگزار شد که بعد از ۳۶ سال حدود ۳۰۰ زن در ورزشگاه این بازی را از روی سکوها تماشا کردند.

اگر چه تماشاگران زنی که به ورزشگاه آزادی رفتند از «مردم عادی» نبودند و رسانه های دولتی آن‌ها را از «اهالی فوتبال و زیر نظر فدراسیون فوتبال معرفی کردند»، اما باز هم حضور انتخاب شده آن‌ها روزنه امیدی برای باز شدن درهای همیشه بسته آزادی بر روی زنان تعبیر شد.

این امیدواری زمانی رنگ جدی‌تری به خود گرفت که برخی رسانه‌ها به نقل از «غلامحسین زمان‌آبادی»، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال از صدور مجوز حضور زنان در بازی «پرسپولیس» و «السد» خبر داد.

زمان‌آبادی این خبر را در گفت‌وگو با ایسنا تکذیب کرد و گفت که «فعلا برنامه‌ای برای حضور بانوان در بازی‌های غیر از بازی‌های تیم‌ ‌ملی نداریم و باید مشکلات بر طرف شود تا آنها بتوانند در ورزشگاه حضور داشته باشند.»

او حضور بانوان در ورزشگاه آزادی را «فعلا» در بازی‌های تیم‌ ‌ملی ایران «مقدور» توصیف کرد.

خط و نشان دادستان

پس از حضور تعداد محدود و گزینشی بانوان در استادیوم آزادی در ۲۴ مهر ماه و برای تماشای دیدار تیمهای ملی فوتبال ایران و بولیوی که با نتیجه ی دو بر یک به سود ایران پایان یافت، مقامات قضایی واکنش های تندی نشان دادند و این اتفاق را خلاف قانون دانستند.

«محمد جعفر منتظری» دادستان کل کشور در اظهار نظری هشدار داد که اجازه ایجاد بستر گناه در نظام را نخواهد داد و تهدید کرد اگر این حرکات ادامه داشته باشد با برخورد قضایی مواجه خواهند شد.

فدراسیون فوتبال بارها از آماده سازی زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها سخن گفته است و آخرین بار مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که موضوع «ورود زنان به ورزشگاه ها» در دستور کار شورای امنیت ملی است. اما این‌بار حرف های «محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور نشان داد که مقامات قضایی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها هم تصمیم‌گیرنده هستند.

مخالفان حضور زنان می گویند بستر برای حضور زنان در ورزشگاه آماده نیست. حرف های منتظری در حالی است که تماشاگران هفته گذشته بازی ایران و بولیوی با نظارت فدراسیون فوتبال به ورزشگا‌ه‌ها آمده بودند و حتی موردی که به گفته حکومت نشان دهنده برهم زدن نظم عمومی باشد، از سوی رسانه‌ها گزارش نشد.

با این حال، مسئولان خط قرمزهای نظام برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها را تا جایی تنگ کرده‌اند که دادستان ایران تماشای فوتبال از روی سکوها را از سوی زنان «شکستن حریم‌ها» توصیف کرد و گفت که «وقتی خانمی به ورزشگاه می‌رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه عریان مواجه می‌شود، گناه اتفاق می‌افتد؛ به حریم خصوصی مردم کاری نداریم اما در مجامع عمومی کسی حق آسیب رساندن به حریم عمومی را ندارد.»

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها کمی پس از اجباری شدن حجاب زنان در ایران آغاز شد و زنان در تمام این سالها برای ورودشان به ورزشگاه تلاش کرده اند.

مسئولان هم در پاسخ به خواسته آن ها اظهار نظرهایی متفاوتی داشتند و بیشتر از آماده نبودن «زیرساخت ها» سخن گفتند.

در دو دهه اخیر چند بار مقام ها از دولت اصلاح طلب تا دولت احمدی نژاد وعده حضور زنان در ورزشگاه را دادند اما مخالفت مقام های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی مانع اینکار شده است.

اعتراض به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌هایی که مردان مسابقه می‌دهند، از جمله فوتبال، در سال های اخیر بارها خبرساز شده و واکنش های بین‌المللی بسیاری‌ را نیز به همراه‌ داشته است.

دیده‌بان حقوق بشر نیز پیش از این از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا تضمین کنند زنان و دختران بتوانند تمام مسابقات ورزشی مردان در کشور را تماشا کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG