لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی قطر راه یافت؛ بازگشت باشکوه طارمی


مهدی طارمی در دیدار فوتبال ایران و عراق، ۷ بهمن ۱۴۰۰
مهدی طارمی در دیدار فوتبال ایران و عراق، ۷ بهمن ۱۴۰۰

تیم ملی فوتبال ایران روز پنجشنبه ۷ بهمن در تهران با غلبه بر تیم ملی عراق برای سومین بار پیاپی و در مجموع برای ششمین بار جواز حضور در جام جهانی را دریافت کرد.

تیم ملی ایران که در گروه «آ» مرحله سوم مقدماتی جام جهانی آسیا، از شش بازی ۱۶ امتیاز کسب کرده بود با کسب ۳ امیتاز این بازی صعود خود به جام جهانی قطر را قطعی کرد.

در دقیقه ۴۸ این دیدار علیرضا جهانبخش، کاپیتان تیم ملی، با ارسال یک پاس زمینی در عمق و با اشتباه مدافعان عراق مهدی طارمی را در موقعیت تک به تک قرار داد و طارمی نیز با یک ضربه بغل پا تک گل بازی را به ثمر رساند.

طارمی یک بار هم در آغاز نیمه نخست دروازه حریف را باز کرده بود؛ اما قبل از آن آفساید او اعلام شده بود.

با این پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در حالی که هنوز سه دیدار دیگر در پیش دارد و می‌تواند امتیازات بیشتری را نیز کسب کند، سریعترین صعود به جام حهانی را رقم زد.

تیم ایران که در مرحله مقدماتی رقابت‌ها را کم فروغ آغاز کرده بود توانست تحت رهبری دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی ایران، متحول شود.

این مربی اهل کرواسی روز چهارشنبه در نشست خبری قبل از بازی گفت: «بازی عراق برای ما خیلی سخت است. شرایط ایده‌آل نیست و چهار بازیکن ما به دلیل کرونا در اختیارمان نیستند و مهدی طارمی هم تاکنون به اردو نیامده است.»

آقای اسکوچیچ در عین حال تاکید کرد که «با تمام قدرت مقابل عراق حاضر می‌شویم.»

  • حضور انتخابی زنان در ورزشگاه

از دو سال پیش فدراسیون فوتبال ایران از سوی نهاد جهانی فوتبال، فیفا، برای صدور اجازه حضور زنان در ورزشگاه‌ها تحت فشار بوده است. جمهوری اسلامی که از ابتدای انقلاب مانع حضور زنان در ورزشگاه شده، در دو سال اخیر به بهانه کرونا، دیدارهای تیم ملی ایران را بدون تماشاگر برگزار کرده است.

دیدار ایران و عراق در تهران در حالی با حضور تماشاگران برگزار می‌شود که مقامات فوتبال ایران گفتند که اجازه حضور محدود زنان به ورزشگاه را می‌دهند. با این حال گزارش‌ها از ایران حکایت از آن دارد که سامانه خرید بلیت زنان ناگهان پر شده و به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال، بلیت سهمیه زنان را در اختیار کسانی که خود تشخیص داده، قرار داده است.

پیش از این نیز یک بار فدراسیون فوتبال، بلیت سهم زنان را به صورت محدود پیش‌فروش کرده بود، اما در آن مقطع نیز بلیت‌ها در اختیار تماشاگران از پیش تعیین شده قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG