لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

تیغ «سانسور» صدای کارگردانان تلویزیون را هم درآورد؛ سعید آقاخانی از بینندگان عذرخواهی کرد


نون خ نام مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی است که تاکنون ۴ فصل از این سریال ساخته شده است
نون خ نام مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی است که تاکنون ۴ فصل از این سریال ساخته شده است

کارگردان مجموعه تلویزیونی «نون خ» که به سفارش صداوسیمای جمهوری اسلامی ساخته شده، از بیننده‌ها به دلیل سانسور شدید آن، عذرخواهی کرد.

سعید آقاخانی، کارگردان مجموعه «نون خ» در اکانت اینستاگرامی خود نوشت: سریال «نون خ» بعد از «ممیزی‌های تلویزیون»، برای پخش در «تلوبیون» که پلتفرم پخش اینترنتی صداوسیما است، «مجددا و بدون اجازه ما توسط خود تلویزیون ممیزی شدید» شد. هرچند او از واژه ممیزی در انتقاد خود استفاده کرد اما در جمهوری اسلامی ممیزی به جای سانسور استفاده می‌شود.

این مجموعه تلویزیونی توسط مجموعه‌ای ساخته شده که سال‌ها با صدا و سیمای جمهوری اسلامی کار کرده اما اعتراض کارگردان آن به سانسور در نوع خود قابل توجه است.

سعید آقاخانی همچنین گفت که همین «ممیزی شدید» باعث شده «پرش‌های شدیدی» در طول سریال به وجود بیاید و کسانی که از «تلوبیون» آن را می‌بینند، «دچار سردرگمی» شوند.

سریال «نون خ» از مجموعه‌های نوروزی صداوسیمای جمهوری اسلامی است و تاکنون چهار سری از آن ساخته شده است. این سریال در مورد زندگی شخصیتی به نام «نورالدین خانزاده» در لوکیشن استان کرمانشاه و حول اتفاقاتی که برای خانزاده، دخترهایش و همچنین اهالی روستا رخ داده، ساخته شده است.

مجموعه «نون خ» که پس از یک هفته تعطیلی بناست از یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه با پخش قسمت جدید روی آنتن برود، شامگاه شنبه ۲۶ فروردین‌ماه خلاصه ۱۴ قسمت قبلی آن پخش شد اما این سریال به هنگام قرار گرفتن در «تلوبیون» پلتفرم وابسته به صداوسیما، با ممیزی (سانسور) جدید مواجه شد که سرانجام سعید آقاخانی، کارگردان آن را وا داشت نا خطاب به مخاطبان سریالش بنویسد: «به هر حال شرمنده‌ایم.»

در سریال «نون خ ۴» پس از «یورش گله گرگ‌ها به روستا» و تارو مار شدن دام‌های اهالی، زندگی آنها با چالش جدیدی مواجه می‌شود و «بزرگان ده» تلاش می‌کنند که با «شکار گرگ‌ها» اوضاع را به «حالت عادی» برگردانند، اما هر سری موفق نمی‌شوند و سرانجام آنها یکی از «شکارچیان ده بالا» را استخدام می‌کنند و ماجراهایی رقم می‌خورد.«سانسور تولیدات» از جمله دغدغه‌ها و چالش‌های اصلی تولیدکنندگان و فعالان «عرصه فرهنگی و هنری» ایران از دهه‌های گذشته تاکنون در بخش‌های خصوصی و غیر دولتی بوده اما در سالیان اخیر دایره این تیغ سانسور گسترده‌تر از قبل شده و به تولیدات حکومنی یا بازپخش‌های آثاری که پیشتر به گفته صاحبان آن «ممیزی» نیز شده‌اند هم رسیده است.

در شرایطی که رادیو‌ و تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی به اذعان مدیران ارشد آن با کاهش بیننده مواجه است و از سوی دیگر طبق اعلام اخیر «مرکز تحقیقات» همین رسانه، سریال «نون خ ۴» پربیننده‌ترین سریال نوروزی در وضعیت رکود مخاطب آن معرفی شده، همچنان سانسور چندباره تولیدات و آثار ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG