لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

گزارش: آزمون ناموفق وزارت اطلاعات از دستگیری روزنامه نگاران


گزارش: آزمون ناموفق وزارت اطلاعات از دستگیری روزنامه نگاران
گزارش: آزمون ناموفق وزارت اطلاعات از دستگیری روزنامه نگاران

روز یکشنبه نهم اسفند ماه، ماشالله شمس ‌الواعظین، روزنامه نگار و سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌ نگار، محمد جواد مظفر، فعال سیاسی و مدیر انتشارات کویر، بهرنگ تنکابنی، سردبیر مجله موسیقی فرهنگ و آهنگ، روزبه کریمی، روزنامه‌ نگار و محمد صادق ربانی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران با پرداخت وثیقه از زندان اوین آزاد شدند. ماشاالله شمس الواعظین که به مدت دو ماه و دو روز در سلول انفرادی به سر برده، ضمن تشریح شرایط زندان، خاطر نشان کرده که اقدام اداره اطلاعات، ناشی از وحشت آنان از جنبش سبز است.

ماشاالله شمس الواعظین: تقریبا ساعت هشت دیشب (نهم اسفندماه) اینها آمدند در سلول انفرادی و اطلاع دادند که وسایل شخصی ام را جمع کنم چون آزادم، خیلی ناگهانی بود و بدون اطلاع قبلی ما را آزاد کردند و آمدیم بیرون دیدیم که خانواده، و خیلی از حامیان حرکت ها و جنبش اصلاحی ایستادند و مورد استقبال آنان قرار گرفتیم.

صدای آمریکا: در مدت دو ماه و دو روزی که در بازداشت بودید با چه اتهاماتی مواجه شدید؟

ماشاالله شمس الواعظین: هیچ اتهامی به صورت رسمی به من وارد نشده، یعنی من نه دلیل بازداشتم را می دانستم، و نه اتهامات مطرح شده، سه اتهام به صورت پراکنده مطرح می شد یکی اقدام علیه امنیت ملی، که گفتم من کوچکتر از آن هستم که امنیت ملی ایران را به خطر بیندازم، و این اتهام بزرگتر از آن است که شما در حجم من بخواهید کند و کاو کنید تا مرا مثلا در معرض فشار و یا وحشت و ترس قرار دهید. اتهام دوم، اهانت به آقای احمدی نژاد در یک مصاحبه با یکی از شبکه های عربی زبان معروف. و سوم تبلیغ علیه نظام. ولی از هیچیک از این اتهامات، در بازجویی به صورت رسمی صحبتی نشد و بازجویی پس ندادم. به هر حال خیلی رسمی می توانم بگویم که بنده هیچ اتهامی نداشتم، علنا هیچ (اتهامی) به من وارد نکردند و هیچ بحثی در ارتباط با اتهامات مطرح شده به صورت پراکنده از من به عمل نیامد جز آنچه بحث های بیست سال قبل کیهان فرهنگی، و سپس سردبیری حلقه کیان، و سردبیر روزنامه های به گفته آنان زنجیره ای، جامعه، توس، نشاط و عصر آزادگان، (مطرح شد) و بحث های دیگر با من نکردند.

صدای آمریکا: آیا در رابطه با انجمن صنفی روزنامه نگاران، مورد پرسش قرار گرفتید؟ با توجه به اینکه خانم بدرالسادات مفیدی، یکی دیگر از اعضای این انجمن، تا کنون از زندان آزاد نشده اند؟

ماشاالله شمس الواعظین: بله، منتها اینها، بیشتر از موضع منفی در ارتباط با انجمن صنفی سخن می گفتند، به این معنا که شاگردان شما، یعنی شاگردان من اکثرا در بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و جاهای دیگر کار می کنند و(این پرسش مطرح شد) آیا اینها که جزو انجمن صنفی هستند شما از این کار ناراحت نیستید؟ گفتم که شما باید ناراحت باشید، محدودیت هایی ایجاد کردید روزنامه هایشان را بستید و آنها در جستجوی کار سراغ رسانه ها رفتند و آنجا در حال فعالیت هستند و شما باید نگران برخوردها و پیامد برخوردهای خودتان با روزنامه نگاران باشید.

صدای آمریکا: آقای شمس الواعظین، کی باید در دادگاه حضور پیدا کنید، با توجه به اینکه آزادی شما مشروط است؟

ماشاالله شمس الواعظین: من بعید می دانم دادگاهی، برپا شود. حالا دلیل حقوقی آن را من باید البته جستجو کنم و با وکیلم صحبت کنم. وقتی اتهام رسمی به من وارد نمی شود. من اسم این بازجویی را خاطره نویسی گذاشتم، حلقه کیان، مربوط به بیست سال قبل ربطی به این اتهامات ندارد. بنابراین من خیلی بعید می دانم که دادگاهی صورت بگیرد. عمدتا من این حرکت اخیر وزارت اطلاعات را ناشی و پیامد یک وحشت آنان از این جنبش سبز می دانم که قصد داشتند روزنامه نگاران و طبقه نخبه را از دید خودشان بازداشت کنند ببینند آیا این حرکت رابطه ای دارد با نخبگان، مدیا و رسانه های مکتوب و غیرمکتوب یا خیر؟ که به نظر من تستی بود که جواب خوبی هم ظاهرا آقایان نگرفتند. بنابراین به نظر نمی رسد که دادگاه رسمی صورت بگیرد، چون چه چیزی می خواهند در دادگاه بگویند من نمی دانم.

XS
SM
MD
LG