لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

شمخانی: سیاست ایران در قبال سوریه تغییر نکرده، پیش شرطی نپذیرفته‌ایم


عکس آرشیوی از علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
عکس آرشیوی از علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دولت بشار اسد را "حکومت مردمی و مشروع سوریه" نامید و گفت دعوت از ایران برای حضور در نشست وین درباره سوریه، ناشی از اثبات "درستی حرف ایران" بوده است. به گفته این مقام ارشد امنیتی، ایران هیچ پیش‌شرطی را برای حضور در نشست وین نپذیرفته است.

علی شمخانی که روز چهارشنبه برای دیدار رسمی دو روزه عازم پاکستان شده است، در یک نشست خبری مشترک با سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان شرکت کرد و به سوالاتی درباره سیاست خارجی ایران پاسخ داد.

بنا بر این گزارش، علی شمخانی با تاکید بر این که ایران هیچ پیش‌شرطی رابرای حضور در نشست وین نپذیرفته است، تاکید کرد هیچ تغییری در مواضع ایران در قبال موضوع سوریه ایجاد نشده و ایران همواره راه حل مشکل سوریه را راه حل سیاسی و از طریق مذاکره دانسته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تمایل ایران به حضور در "ائتلاف غربی مبارزه با داعش" گفت: "ما با هر کسی که به مبارزه غیرتصنعی و واقعی با گروه تروریستی داعش و دیگر تروریست‌هایی که سلاح را به شکل نامشروع علیه حکومت‌های مشروع، علیه مردم و علیه جهان اسلام به دست گرفته‌اند، بپردازند، متحد خواهیم بود و با آن همکاری می‌کنیم."

روز سه‌شنبه، رسانه ها به نقل از مقام‌های ایران خبر دادند که ایالات متحده برای نخستین بار از ایران برای شرکت در گفت‌و‌گوهای بین‌المللی با هدف یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ سوریه دعوت کرده است.

وی در این نشست خبری، همچنین از پاکستان برای وارد نشدن به جنگ یمن تشکر کرد. خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، آقای شمخانی را در این سفر نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه با سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان و همچنین با ناصرخان جنجوعا، از مقام های ارشد نظامی آن کشور، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش ایرنا، آقای شمخانی قرار است روز پنجشنبه با نواز شریف نخست وزیر پاکستان ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG