لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

پایان ۱۰ روز بی‌خبری از شاکر بوری؛ آزادی موقت طنزپرداز منتقد جمهوری اسلامی


شاکر بوری، طنزپرداز
شاکر بوری، طنزپرداز

شاکر بوری، طنزپرداز منتقد جمهوری اسلامی که توسط اداره اطلاعات سپاه آبادان بازداشت شده بود، پس از ده روز بی‌خبری آزاد شد.

خبرگزاری «میزان»، ارگان خبری قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه ۱۹ مرداد گزارش داد که روح‌الله زندی، دادستان آبادان، اتهام شاکر بوری را «جرائم علیه امنیت» ذکر کرده و اعلام کرده که این طنزپرداز پس از تکمیل تحقیقات با صدور قرار قبولی تامین صبح پنجشنبه ۱۹ مرداد آزاد شده است.

شاکر بوری که مسائل اجتماعی و سیاسی را دستمایه طنزهای تصویری خود در اینستاگرام و یوتیوب قرار می‌داد روز ۹ مرداد پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه آبادان بازداشت شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نهادهای امنیتی و قضایی در روزهای گذشته به رغم مراجعات خانواده شاکر بوری از ارائه پاسخی روشن به آنها خودداری کرده‌ بودند.

این در حالی است که به گزارش سایت دادبان، پرهیز از ارائه اطلاعات درباره بازداشت‌شدگان از جمله اتهام و محل نگهداری آنها و بویژه انکار حضور بازداشتی‌ها در زندان از مصادیق ناپدیدسازی قهری و جنایت علیه بشریت بشمار می‌رود.

شاکر بوری که در صفحه اینستاگرامش یک میلیون و دویست هزار دنبال‌کننده دارد مسائل روز ایران و اظهارات مقامات جمهوری اسلامی را به نقد می‌کشید.

آخرین بخش از مجموعه طنزهای منتشرشده شاکر بوری در صفحه اینستاگرام و کانال یوتیوب او با عنوان «کفن‌پوش شدم برای پول» به انتقاد از برخورد حاکمیت با زنان مخالف حجاب پرداخته بود.

پیشتر ماموران امنیتی با مراجعه به منزل شخصی شاکر بوری، او را موقتا بازداشت و تلفن همراهش را هم ضبط کرده‌ بودند.

نهادهای امنیتی در سال‌های گذشته بارها طنزپردازان منتقد حکومت را با اتهاماتی از قبیل «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» بازداشت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG