لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۵

از حکم ۱۱ سال حبس کیومرث مرزبان تنها پنج سال مشمول عفو قرار گرفت


پس از انتشار اخباری درباره عفو کیومرث مرزبان طنزنویس زندانی در ایران، وکیل این طنزنویس اعلام کرد که تنها پنج سال از محکومیت سنگین ۱۱ سال حبس موکلش مورد عفو قرار گرفته است.

محمد حسین آقاسی، روز سه‌شنبه ۵ آذرماه در صفحه توئیتر خود نوشت که «کیومرث مرزبان که بخاطر نوشتن طنز، در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب محکومیت سنگینی گرفته بود، پنج سال از محکومیتش مشمول عفو شد و لی ۶ سال آن باقیمانده.»

او اظهار امیدواری کرده است که شهریور سال آینده موکلش یک سوم از دوره محکومیت خود با «آزادی مشروطش موافقت و آزاد شود.»

برخی رسانه های داخل ایران گزارش داده بودند که قوه قضائیه با درخواست عفو ۶نفر از «محکومان رسانه ای و امنیتی» موافقت کرده است.

پگاه آهنگرانی بازیگر، صبا آذرپیک روزنامه نگار، پوریا عالمی، طنزنویس، کیومرث مرزبان،طنزنویس، حسین جنتی شاعر و حسین قدیانی، روزنامه نگار از جمله افرادی هستند که نامشان به عنوان کسانی که مورد عفو قرار گرفته اند، رسانه ای شده است.

پیشتر دادگاه تجدیدنظر حکم ۲۳ سال و سه ماه حبس کیومرث مرزبان را تایید کرد که بر این اساس آقای مرزبان مجبور به گذراندن ۱۱ سال از این حکم در زندان بود.

کیومرث مرزبان در شهریور ۹۷ یکسال بعد از بازگشت به ایران از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. اتهامات او از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «ارتباط و همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به ولی‌فقیه و امام خمینی» و «توهین به مقامات»‌ اعلام شده است.

او بیش از یکسال است که در زندان به سر می‌برد.

چندی پیش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، صدور احکام زندان برای سه روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های «مرضیه امیری»، «مسعود کاظمی»، و «کیومرث مرزبان» از سوی دادگاه انقلاب تهران را محکوم کرده بود.

پیش از این بارها نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG