لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

ممانعت از انتشار اخبار آزار جنسی دانش آموزان


گفتگوی معاون وزیر آموزش و پرورش درباره آزار جنسی دانش آموزان با روزنامه شهروند
گفتگوی معاون وزیر آموزش و پرورش درباره آزار جنسی دانش آموزان با روزنامه شهروند
به دنبال انتشار اخباری درباره تجاوز و آزار جنسی دانش آموزان توسط معاون دبستانی در غرب تهران، روزنامه شهروند نوشت که حراست آموزش و پرورش از پدر یکی از دانش آموزان خواسته است تا موضوع را پیگیری نکند.

حمیدرضا کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش ‌و پرورش که در گفتگو با این روزنامه بطور رسمی آزار جنسی دانش آموزان در دو مدرسه در تهران را تایید کرد، اقدام حراست آموزش و پرورش را رد نکرد، اما قصد آن را جلوگیری از انتشار خبر در رسانه ها دانست.

پس از حدود یک ماه که خبرهایی مربوط به تجاوز و آزار دانش آموزان توسط معاون مدرسه در یکی از مدارس تهران، به طور غیر رسمی منتشر می شد، سرانجام معاون وزارت آموزش و پرورش ایران این موضوع را تایید کرد. کفاش از وجود پرونده آزار جنسی دانش آموزان در مدرسه دیگری نیز خبر داد.

با این وجود معاون وزیر آموزش و پرورش به روزنامه شهروند گفت که به نظر او اطلاع رسانی درباره این چنین موضوعی ضرورتی ندارد.

آقای کفاش در پاسخ به این پرسش که چرا حراست آموزش و پرورش به پدر یکی از بچه‌های آزار دیده گفته «این موضوع را لازم نیست پیگیری کند و چنین اتفاق‌هایی در آموزش و پرورش می‌افتد» گفت: «منظور کسی که در حراست بوده و این حرف را زده، این بوده که این موضوع را رسانه‌ای نکند نه چیز دیگری. معلوم است، ما ایرانی‌ هستیم و دوست نداریم وقتی یکی، دو اتفاق این چنینی در تهران می‌افتد، در رسانه‌های خارجی پخش شود.»

وی در ادامه گفت «وقتی برای خانواده‌ای مشکلی پیش می‌آید، دوست ندارند در رسانه‌ها مطرح شود، ولی دوست دارد یک فرد محرم با او صحبت کند و تا زمان به نتیجه رسیدن پرونده، او را یاری کند.»

این در حالی است که شیوا دولت آبادی، رئیس انجمن حمایت از حقوق کودک معتقد است: «این حق خانواده‌هاست که اگر یک مدرسه یا مکان ناامن برای فرزندانشان وجود داشته باشد از آن آگاه شوند».

بهمن کشاورز، وکیل دادگستری نیز درباره مخفی کاری آموزش و پرورش در مورد تعرض جنسی کادر آموزشی به دانش آموزان به خبرگزاری ایلنا گفت: «پرده پوشی به این معنا که مقامات آموزش و پرورش بعد از آگاهی از قضایای این چنینی عکس العمل فوری قضایی و پیشگیرانه نشان ندهند غیر قابل قبول است».
XS
SM
MD
LG