لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

صربستان سفر بدون ویزای ایرانیان را به خاطر «سوء استفاده» برخی لغو کرد


برخی مسافران ایرانی در مسیر مهاجرت به غرب، از صربستان به بوسنی و کرواسی رفته اند.
برخی مسافران ایرانی در مسیر مهاجرت به غرب، از صربستان به بوسنی و کرواسی رفته اند.

دولت صربستان معافیت ایرانیان از ویزای ورود را حدود یک سال پس از برقراری آن، لغو کرد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۸ مهر گزارش داد که حکم لغو این معافیت در نشریه رسمی دولت صربستان منتشر شده است.

دولت صربستان تابستان سال گذشته به منظور تقویت صنعت گردشگری و بازکردن بازار گردشگری خود به روی گردشگران غیراروپایی، مسافران ایرانی را از دریافت ویزا معاف کرد، اما مقام‌های صرب اعلام کرده اند که از آن هنگام تعداد مهاجران غیرقانونی به آن کشور و مسافران ایرانی که قصد ورود به دیگر کشورهای اروپایی از طریق صربستان را داشتند، به شدت افزایش یافته است.

سبوجسا استفانویک، وزیر کشور صربستان، روز چهارشنبه در سخنانی در پارلمان آن کشور گفت که تعدادی ایرانیان از معافیت ویزا سوء استفاده کرده اند.

یکی از کارکنان دفتر حمایت از پناهجویان در بلگراد نیز گفت که این اقدام دولت بلگراد در واقع پاسخی به تعداد زیاد مسافران ایرانی بوده که یا اعلام پناهندگی می‌کردند یا از این کشور به کشورهای اروپای غربی مهاجرت می‌کردند.

بر اساس این گزارش، امسال تاکنون حدود ۱۱۰۰ ایرانی به طور رسمی درخواست پناهندگی داده‌اند تا از امکانات مراکز پناهندگان، از جمله سرپناه و غذا بهره‌مند شوند.

در حال حاضر حدود ۴ هزار مهاجر از آسیا و خاورمیانه و دیگر مناطق در مراکز دولتی صربستان ثبت شده اند، در حالیکه صدها تن دیگر در مراکزی در بلگراد و مناطق مرزی صربستان با بوسنی و کرواسی پراکنده شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG