لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

سپاه پاسداران می‌گوید دو شناور حامل «سوخت قاچاق» را در خلیج فارس توقیف کرده است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

این خبر به روزرسانی شده است:

مقامات سپاه پاسداران می‌گویند که نیروی دریایی سپاه دو شناور را که مجموعا حامل حدود ۳۸۰ هزار لیتر «سوخت قاچاق» بودند در خلیج فارس توقیف کرده‌‌اند.

خبرگزاری‌ رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، به نقل از مسئول روابط عمومی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در استان بوشهر گزارش کرده است که یک شناور حامل ۲۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در بوشهر توقیف و هفت خدمه آن بازداشت شده است.

غلامحسین حسینی بدون ذکر جزئیات تابعیت خدمه کشتی گفت که آنها شامل شهروندان ایرانی و خارجی هستند.

خبرگزاری‌‌های ایران روز جمعه همچنین از توقیف یک شناور دیگر حامل ۱۳۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در دریای عمان خبر داده‌اند.

رسانه‌های داخل ایران همچنین گزارش دادند که هفته گذشته سپاه پاسداران یک شناور خارجی حامل ۲۲۰ هزار لیتر «سوخت قاچاق» را در خلیج فارس توقیف و ۱۱ خدمه آن را بازداشت کرد.

خبرگزاری رویترز در این رابطه نوشته است که ایران به دلیل یارانه‌های سنگین دولتی و کاهش ارزش پول، یکی از ارزان‌ترین قیمت‌های سوخت در جهان را دارد و تلاش می‌کند با قاچاق بی‌رویه سوخت از طریق زمین به کشورهای همسایه و از طریق دریا به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مبارزه کند.

سپاه پاسداران بارها کشتی‌هایی را که ادعا می‌کند برای قاچاق سوخت در خلیج فارس استفاده می‌شوند توقیف کرده است که این اقدام در برخی از موارد مناقشه‌برانگیز شد..

روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه ۱۳ دی در گزارشی به نقل از تحلیلگران متخصص در صنعت انرژی و امنیت منطقه گزارش داد که عناصری از حکومت ایران، به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و شرکت‌های کشتیرانی خصوصی مستقر در کشورهای خلیج فارس، در قاچاق سوخت ایران دخالت و مشارکت دارند.

در این گزارش آمده بود که در برخی مواقع، سپاه به دنبال منع کسانی است که سعی می‌کنند بخشی از اقدامات خود را بدون اجازه این نهاد انجام دهند.

XS
SM
MD
LG