لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

حسین امیرعبداللهیان: ایران و عربستان برای تغییر زمان بازی الاتحاد و سپاهان توافق کردند


آرشیو
آرشیو

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۲ مهر، اعلام کرد که با عربستان سعودی برای تغییر زمان بازی تیم‌های فوتبال الاتحاد و سپاهان در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا به توافق رسیده است.

حسین امیرعبداللهیان همچنین از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواست تا این حادثه را تنها از نظر «فنی» بررسی کند و اجازه ندهد که ورزش از سوی هیچ یک از طرفین به عنوان اهرمی سیاسی مورد استفاده قرار گیرد.

او تاکید کرد که روابط با عربستان در مسیر درستی پیش می رود و دوشنبه شب، دهم مهر، با همتای سعودی خود در ارتباط مستقیم بوده است.

این سخنان در شرایطی ابراز شد که احتمال داده می‌شد که امتناع تیم عربستانی از ورود به زمین مسابقه بر روابط رو به بهبود دو رقیب دیرینه؛ یعنی جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، اثر منفی بگذارد

تیم الاتحاد عربستان که قرار بود روز دوشنبه ۱۰ مهر، در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا و در مقابل حدود ۶۰ هزار تماشاگر، در اصفهان با تیم سپاهان رو به‌رو شود، از ورود به زمین خودداری کرد.

تلویزیون دولتی «الاخباریه» عربستان سعودی اعلام کرد که علت این امتناع، نصب مجسمه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در خارج از تونل ورودی ورزشگاه بوده است.

قاسم سلیمانی که در ۱۳ دی ۱۳۹۸ در حمله پهپادهای آمریکایی در عراق کشته شد، از سوی حکومت جمهوری اسلامی به عنوان قهرمان جنگی شناخته می شود ولی به دلیل اثفای نقش در رهبری فعالیت‌های نظامی جمهوری اسلامی در سراسر منطقه، از سوی شماری از کشورهای غربی و عربی مورد انتقاد شدید قرارداشته است.

باشگاه الاتحاد ساعاتی پس از امتناع این تیم از بازی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تیمش ورزشگاه را ترک و به خانه پرواز کرده است، چون سازمان‌دهندگان لیگ اعلام کرده‌اند که بازی طبق برنامه انجام نمی شود.

فدراسیون فوتبال عربستان سعودی هم در بیانیه‌ای، حمایت خود را از باشگاه الاتحاد اعلام کرد.

همان زمان، محمدرضا ساکت، رئیس هیئت مدیره تیم فوتبال سپاهان، به تلویزیون دولتی ایران گفت که الاتحاد «خواسته‌هایی خارج از عرف ورزشی» داشته است ولی توضیح بیشتری نداد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اعلام کرد که این بازی «به دلیل شرایط پیش‌بینی نشده» لغو شده است.

در هیچ یک از این بیانیه‌ها، به مجسمه قاسم سلیمانی، که یکی از سه مجسمه نصب شده در اطراف استادیوم است، اشاره ای نشد.

پس از قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی در سال ۱۳۹۵، بازی های تیم‌های دو کشور در مکان‌های بی‌طرف برگزار می‌شد. اما وقتی در اوایل سال جاری، ریاض و تهران با میانجی‌گری چین، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند، اعلام شد که تیم‌های ایرانی و عربستانی از این پس، بازی‌ها را در زمین‌های خودشان برگزار خواهند کرد.

از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی، امید برای پایان یافتن جنگ ویرانگر بین ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی و شورشیان حوثی وابسته به ایران در یمن را افزایش داده است. با این حال، آتش‌بس تحت الشعاع کشته شدن چهار سرباز بحرینی متحد عربستان در مرز جنوبی عربستان با یمن از سوی حوثی‌ها قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG