لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۳

سویس حافظ منافع ایران و عربستان سعودی شد


از سال ۲۰۱۶ که در تهران به سفارت عربستان حمله شد، روابط ریاض و تهران قطع شد.
از سال ۲۰۱۶ که در تهران به سفارت عربستان حمله شد، روابط ریاض و تهران قطع شد.

دولت سوئیس روز چهارشنبه موافقت نهائی خود را برای حفاظت از منافع دو کشور ایران و عربستان سعودی اعلام کرد.

از ۲۰ ماه پیش که عربستان سعودی با ایران قطع رابطه کرد، این نخستین بار است که کنسولگریهای هر کشور در کشور دیگر گشوده می شود منتها پرچم سوئیس برفراز آنها افراشته خواهد شد.

در ژانویه سال ۲۰۱۶ هنگامی که سفارتخانه عربستان سعودی در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعود ی به آتش کشیده شد. عربستان رابطه با ایران را قطع کرد و از دیپلمات های ایران خواست از آن کشور خارج شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، شورای فدرال سوئیس که قوه اجرائی این کشور بی طرف اروپائی است، در بیانیه ای موافق خود برای حفاظت از منافع دو کشور همسایه را اعلام کرد و در تهران و ریاض بیانیه هائی در همین باره انتشار یافت.

با این ترتیب کنسولگری ایران در جده بازگشائی می شود و کنسولگری عربستان سعودی در تهران به ایرانیانی که قصد سفر حج را دارند، خدمات کنسولی ارائه می کند.

تنش میان ریاض و تهران در پی حمله های هوائی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مواضع شورشیان حوثی طرفدار ایران در یمن و گرمی مناسبات تهران و دوحه شدت گرفته است.

سوئیس در پی قطع مناسبات دیپلماتیک تهران و ریاض آمادگی برای کمک را اعلام کرده بود و در ماه گذشته در نیویورک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دیدیه برک هالتر وزیر خارجه سوئیس در دیدارهای جداگانه با محمد جواد ظریف همتای ایرانی و عادل الجبیر همتای سعودی اعلام کرد کشورش آماده است مسئولیت حفاظت از منافع دوکشور را برعهده بگیرد.

XS
SM
MD
LG