لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

مذاکرات تهران و ریاض «بر سر اعتراضات در ایران» متوقف شده است


چند مقام عراقی می‌گویند مذاکرات دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی با میانجیگری بغداد متوقف شده است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس در روز دوشنبه، توقف مذاکرات بیشتر به دلیل ادعای جمهوری اسلامی است که ادعا می‌کند عربستان در تحریک اعتراضات گسترده ضد حکومتی در ایران نقش دارد.

مقامات عراقی گفته‌اند دور ششم مذاکرات ایران و عربستان که قرار بود به میزبانی بغداد برگزار شود برنامه‌ریزی نشده است چرا که جمهوری اسلامی از دیدار با مقامات سعودی خودداری می کند.

خودداری مقامات جمهوری اسلامی از دیدار با مقامات سعودی در حالی است که اعتراضات در ایران وارد چهارمین ماه خود شده است.

عامر الفايز، یک قانونگذار عراقی و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان عراق گفت: «مذاکرات ایران و عربستان به بن بست خورده است و این تأثیر منفی بر منطقه خواهد داشت.»

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، در اولین سفر رسمی خود به تهران در ماه نوامبر، درباره از سرگیری مذاکرات پرسش کرد و به مقامات جمهوری اسلامی گفت که به زودی به ریاض پایتخت عربستان سعودی سفر می‌کند.

اما بر اساس این گزارش، مقامات در ایران به او گفتند که با همتایان سعودی دیدار نخواهند کرد. به گفته یکی از مقامات عراقی، جمهوری اسلامی، عربستان را به حمایت از تظاهرات سراسری در ایران از طریق کانال‌های رسانه‌ای تحت حمایت عربستان متهم کرده است.

دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد تایید کرد که مذاکرات متوقف شده است اما توضیحی در این باره به آسوشیتدپرس ارائه نکرد. اما این دفتر در بیانیه خود گفته است که مذاکرات ایران و عربستان قبل از تحولات اخیر در ایران به دلایل مختلف متوقف شد و اضافه کرده است که «شاید ارزش آن را داشته باشد که از عربستان سعودی در این مورد سؤال شود.»

مقامات جمهوری اسلامی به ندرت اخبار وقوع اعتراضات ضدحکومتی را به طور علنی تائید می‌کنند.

عربستان و شمار دیگری از کشورهای عرب منطقه بر سر حمایت‌های مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی از حوثی‌ها، حزب‌الله، و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه با آن اختلاف دارند.

XS
SM
MD
LG