لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

حسن روحانی: آینده کشورها به دست مردم آن کشور است


حسن روحانی عربستان سعودی را به ترویج فقر و تروریسم با ادامه بمباران یمن و حمایت از شورشیان مسلح در سوریه، متهم کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه (ششم دی) در سخنانی که در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران ایراد کرد گفت: "آیا تضعیف سوریه به نفع همسایگان، مسلمانان این کشور و دنیای اسلام است؟ آیا تخریب سوریه، موجب بنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر، امارات یا دیگر کشورها می شود؟ چه کسی از ویرانی سوریه و عراق خوشحال است غیر از رژیم صهیونیستی."

ایران یکی از حامیان اصلی بشار اسد در منطقه است که سالهاست با کمک های نظامی و پشتیبانی سیاسی از دولت سوریه حمایت می‌کند.

به گفته آقای روحانی گروه‌هایی نظیر داعش و دیگر گروه‌های افراط گرای اسلامی چهره زشتی از اسلام نشان داده و در مقابل موجب فراموش شدن "دشمن اصلی مسلمانان، یعنی اسرائیل" می شوند.

رئیس جمهوری ایران بدون نام بردن از کشور خاصی پرسید: "آیا این قابل قبول است که پول نفت مسلمانان را به آمریکا بدهیم، موشک بخریم و بر سر مسلمانان بریزیم؟ در یک سال گذشته چقدر از آمریکا بمب و موشک خریدید؟" او سپس اضافه کرد که اگر آن پولها در میان فقرای مسلمان تقسیم شده بود کسی گرسنه نمی‌ماند.

او ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را متهم کرد که با حملات خود به یمن از ماه مارس گذشته یک بحران انسانی ایجاد کرده است و به فقر در این کشور دامن زده است.

روابط ایران و ایران و عربستان سعودی طی سالهای اخیر در پی بحران سوریه تیره شد و با بوجود آمدن جنگ داخلی یمن و حادثه منا در جریان مراسم حج امسال به تنش کشیده شد.

عربستان در سوریه از شورشیان مخالف اسد حمایت می‌کند اما ایران از حامیان اصلی دولت سوریه است. در یمن نیز عربستان ایران را متهم به حمایت از شورشیان حوثی شیعه می کند. این شورشیان با تشدید حملات ائتلاف نظامی عرب به رهبری عربستان سعودی بخشی از مناطق تحت تصرف خود را از دست دادند.

تحلیلگران نبرد میان گروه‌های مسلح در یمن و سوریه را جنگی نیابتی میان ایران و عربستان سعودی می‌دانند. با این حال مقامات هر دو کشور ایران و عربستان در آخرین گفت و گوهای بین المللی برای پایان دادن به بحران سوریه حاضر بوده اند.

XS
SM
MD
LG