لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

رویترز: ایران تغییر ولیعهد عربستان را «کودتای آرام» نامید


محمد بن سلمان ۳۱ ساله ولیعهد جدید عربستان شده است.
محمد بن سلمان ۳۱ ساله ولیعهد جدید عربستان شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی می گوید رسانه های ایران تغییرات در عربستان که منجر به اعلام ولیعهد محمد بن سلیمان، فرزند ملک سلمان شد را یک «کودتای آرام» نامیده اند.

به گزارش رویترز، تلویزیون ایران در گزارش های مربوط به خبر تغییر ولیعهد عربستان سعودی این تحلیل را ارایه داده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه با صدور فرمانی فرزند خود را به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی کرد. محمد بن سلمان با این تصمیم جانشین محمد بن نایف برادرزاده پادشاه می شود.

این تغییر بزرگی در عربستان ارزیابی می شود چون پیش از این همه فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان می شدند. ملک عبدالعزیز آل سعود در سال ۱۹۳۲ پس از غلبه بر رقبا، کشور عربستان سعودی را تاسیس کرد. بعد از مرگ او، فرزندان او به ترتیب سن پادشاه شدند و برادر کوچکتر ولیعهد پادشاه انتخاب می شد تا در صورت مرگ پادشاه به این مقام برسد. ملک سلمان خود ولیعهد ملک عبدالله بود که از ژانویه ۲۰۱۵ به پادشاهی رسید.

برای اولین بار است که پادشاه عربستان، به جای یکی از برادران ، فرزند خود را به عنوان ولیعهد انتخاب می کند.

نگرانی ایران؟

رویترز در گزارش خود نوشته، این تغییر می تواند موجب نگرانی ایران باشد چون محمد بن سلمان یک ماه پیش، گفت و گو با ایران را رد کرده و در جهت منزوی ساختن قطر کشور همسایه عربستان گام برداشته و همچنین جنگ در یمن که به کشته شدن هزاران غیرنظامی انجامیده، پیش برده است.

ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قدرت شیعه و سنی در یک دهه اخیر با هم رقابت شدیدی در منطقه خاورمیانه داشته اند و دو کشور از سه سال پیش روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده اند.

این دو کشور در درگیری های خاورمیانه موضع متفاوتی دارند. ایران حامی شیعیان حوثی در یمن، بحرین و همچنین حامی حماس و رژیم اسد در سوریه است. عربستان سعودی در حاکمان سنی یمن و بحرین حمایت می کند و در سوریه حامی مخالفان اسد است.

در ۱۸ خرداد که اعضای داعش به دو نقطه در تهران حمله تروریستی داشتند، مقام های ایران انگشت اشاره به سمت عربستان سعودی نشانه رفتند که البته عربستان این اتهام را رد کرد.

در سفر ماه گذشته پرزیدنت ترامپ به عربستان، ملک سلمان در سخنانی علیه ایران سخن گفت و خواستار حمایت آمریکا از کشورهای مخالف ایران شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG