لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۵

گزارش نهایی مرگ ستار بهشتی منتشر شد


پزشکی قانونی ایران، گزارش نهایی درباره مرگ ستار بهشتی را منتشر کرد. این گزارش نکته جدیدی ندارد و در آن - مثل اولین گزارش - احمد شجاعی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، گفته است اصابت ضربات به ستار بهشتی تایید می شود، اما مرگ او طبیعی ست. ۶ ماه پیش هم آقای شجاعی همین را گفته بود.
در این گزارش یا گزارش قبلی توضیح داده نشده است که چگونه کسی که در سلامت کامل به زندان برده شده، ۴ روز بعد ناگهان «به طور طبیعی» فوت می کند؟
ستار بهشتی، کارگر ِ وبلاگ نویس. مطالبی انتقادی از حکومت را در وبلاگ خود می نوشت؛ و پلیس فتا یا سایبری وی را در میانۀ آبان ماه گذشته بازداشت کرد. او چهار روز بعد در زندان جان داد.

كمال هاديانفر، رييس پليس فتا و دیگر مسوولان پلیس ابتدا سعی کردند بر مرگ ستار بهشتی سرپوش بگذارند. اما انتشار نامه ۳۸ زندانی سیاسی از زندان تایید می کرد که ستار بهشتی در بازداشتگاه، شکنجه شده است.
بعد از آن مقام های قوه قضاییه ضرب و شتم و شکنجه ستار را تایید کردند.
کمی بعد سرهنگ محمدحسن شکریان، رئیس پلیس فتای تهران در ارتباط با پرونده مرگ ستار بهشتی عزل شد.

اکنون که ۸ ماه از مرگ مشکوک ستار بهشتی گذشته است. خانواده او همچنان از فشار نهادهای امنیتی می گویند که حتی در مراسم مذهبی برای ستار نیز ادامه داشته است.
گیتی پور فاضل وکیل خانواده ستار بهشتی می گوید سایه امنیتی ها بر پرونده این کارگر سنگینی می کند، و حتی حالا که نظر پزشکی قانونی اعلام شده، در آن اعمال نفوذ شده است.

روز سه شنبه عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اعلام کرد تحقیقات از متهمان به پایان رسیده و به زودی کیفرخواستی علیه آنها صادر می شود.

برخی فعالان حقوق بشر نگران اند که پرونده مرگ مشکوک ستار بهشتی به سرنوشت پرونده ۱۸ تیر ۷۸ یا مرگ بازداشت شدگان کهریزک در سال ۸۸ دچار شود؛ پرونده هایی که در آن کسانی جان خود را از دست دادند اما دادگاه متهمان را به پرداخت جریمه های مالی سبکی محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG