لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

دیدگاه: ایران با ارسال ماهواره پرتاب موشک‌های هسته‌ای را می‌آموزد


تام روگان در یادداشتی در واشنگتن اگزمینر که روز پنجشنبه در وبسایت آن نشریه منتشر شد، می‌نویسد ایران ادعا می کند بطور موفقیت آمیزی یک ماهواره جدید را به فضا ارسال کرده است. اما ماهواره را فراموش کنید، هدف از این پرتاب، پیشرفت برنامه موشکی بالیستیک ایران است.

به عقیده نویسنده، «ایران دروغ می‌گوید. رژیم ادعا می‌کند این و دیگر ماهواره‌ها با هدف ارتقای علمی جمهوری اسلامی و اعتلای غرور ملی به فضا ارسال می‌شوند. آنها دروغ می‌گویند. انگیزه اصلی تندروهای ایران کسب قابلیت بازدارنگی دشمنان و صدور انقلاب خامنه‌ای است. این یعنی وصل کردن برنامه موشکی بالیستیک بین قاره‌ای به تسلیحات هسته‌ای.»

وی با بیان این که موشک‌های بالیستیک قاره پیما دقیقا دلیل ارسال ماهواه به فضا توسط ایران است، می‌نویسد «تهران می‌داند که اگر می‌خواهد به قدرت واقعی تولید موشک بالیستیک قاره پیما دست پیدا کند، اول باید ریزه کاری‌ها و پیچیدگی های هر کدام از مراحل مختلف طراحی و تولید را فرا بگیرد. پرتاب ماهواره مؤثرترین روش برای یادگیری است.»

تام روگان معتقد است که ایالات متحده باید با این تلاش‌های ایران مقابله کند و مهار برنامه توسعه موشک های بالیستیک بین قاره‌ای ایران را در اولویت کار خود قرار دهد. این کار نیازمند اقدامات دیپلماتیک فعال، فشار نظامی، و یک رهبری روشن از سوی ایالات متحده است. بدون چنین رهبری، اروپا به سادگی پیشرفت ایران در فناوری تسلیحاتی را می‌پذیرد.

نویسنده همچنین پیشنهاد می‌کند که آمریکا باید یک عملیات سری را به منظور اخلال در تحقیقات برنامه موشکی بالیستیک بین قاره‌ای ایران به کار ببندد. این امر سابقه داشته است. در سال‌های اولیه ریاست جمهوری باراک اوباما، او مجوز یک عملیات پنهان را برای تضعیف توسعه سانتریفیوژهای ایران صادر کرد. آن اقدام، توانایی هسته‌ای ایران را حدود یک سال به عقب برد.

این روزنامه گار و ستون نویس نشریه واشنگتن اگزمینر، در پایان یادداشت خود خاطر نشان می‌شود که اقدام امروز ایران برای پرتاب ماهواره به فضا یک هشدار دیگر به آمریکاست. ایران دارد نشان می‌دهد که عزم کرده تا راه شریک خود، یعنی کره شمالی، را طی کند.

واشنگتن اگزمینر از نشریه‌های دست راستی آمریکاست که توسط شرکت «مدیا دی سی» از زیر مجموعه های گروه رسانه ای «کلریتی» (Clarity) منتشر می‌شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG