لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

بهای گزاف دور زدن تحریم ها برای بازرگانان ایرانی


یک نفت کش ایرانی در آبهای سنگاپور، مارس ۲۰۱۲
یک نفت کش ایرانی در آبهای سنگاپور، مارس ۲۰۱۲

برگردان چکیده ای از مقاله نشریه اکونومیست با محور دشواری معاملات بازرگانان ایرانی در شرایط تشدید بی سابقه تحریم های اقتصادی علیه ایران.

پانزده ماه اخیر برای بازرگانان ایرانی دوران دشواری بوده است. تشدید تحریم ها علیه ایران و مشکلات فزاینده انتقال ارز از راه بانک های بین المللی، انجام معاملات گوناگون را برای صاحبان مشاغلی که به جابه جا کردن ارز نیاز دارند،‌ سخت تر از هر زمان دیگری کرده است.

نشریه اکونومیست در مقاله ای در این خصوص، به این مشکلات اشاره کرده و با چند بازرگان ایرانی (که نخواسته اند نام خانوادگی شان ذکر شود)، گفت و گو کرده است.

شرکت های ایرانی برای دور زدن تحریم ها حاضرند دست به اقدامات گوناگونی بزنند. یکی از این اقدامات، جعل مدارک معاملات نفت است. آنها که در کار فروش نفت دست دارند، با جعل این دست اسناد، وانمود می کنند که به جای نفت ایران، نفت عراق را می فروشند.

یک بازرگان ایرانی در گفت و گو با نشریه اکونومیست، گفته است که حدود ۳۰ درصد از سود معاملاتی که انجام می دهد، صرف هزینه های دور زدن تحریم ها می شود. به رغم رکود معاملات، شرکت های اروپایی همچنان با ایرانی ها معامله می کنند، اما با استفاده از نفت کش هایی که حامل پرچم یک کشور ثالث هستند.

با این وصف، ابتکار عمل و کوشش ایرانی ها برای بهره بردن از بازار سیاه و خریداری و واردات هر نوع کالایی، پدیده تازه ای نیست. ایران از سال ۵۷ تاکنون همواره با تحریم های اقتصادی مختلف مواجه بوده است، هر چند این تحریم ها اخیراً به شکل بی سابقه ای تشدید شده و انجام معاملات را به گونه ای نامتعارف دشوار کرده است.

نویسنده اکونومیست می نویسد که همه ایرانیان و آنها که با جامعه ایران آشنایند، به خوبی می دانند که هر کالایی در ایران پیدا می شود و قابل خریداری است؛ البته هر چیزی قیمتی دارد.
XS
SM
MD
LG