لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

وزیر راه ایران: حالا می‌توانیم هواپیمای نو بخریم، با بویینگ و ایرباس مذاکره داشتیم


وزیر راه ایران خرید هواپیماهای نو و توسعه ناوگان ریلی را از دستاوردهای لغو تحریم‌ها در پی توافق هسته‌ای عنوان کرد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۲۴ تیر به خبرنگاران گفت که ایران پس از پایان فرایند لغو تحریم‌ها، می‌تواند هواپیماهای دست اول خریده و ناوگان مسافربری هوایی خود را کامل کند.

آقای آخوندی گفت: «ما با این توافق می‌توانیم به بازارهای جهانی دست یافته و سطح خدمات و امکانات خود را افزایش دهیم؛ علاوه بر این، با توافق صورت گرفته می‌توانیم امکان خرید مستقیم دسته اول از صادرکنندگان بزرگ در حوزه هوانوردی داشته باشیم.»

وزیر راه و شهرسازی ایران با اشاره به مشکل ایران در حوزه هواپیماهای کوتاه برد گفت: «ما در این حوزه با دو شرکت بزرگ هوایی در فرانسه مذاکره کرده و پس از توافق می‌توانیم ناوگان هواپیماهای کوتاه برد خود را مجهز کنیم؛ با بویینگ و ایرباس نیز مذاکره داشتیم و می‌توانیم توافق اولیه را در ماه‌های آتی عملیاتی کنیم.»

مقام‌های ایران پیش از این اعلام کرده بودند که ایران برای تکمیل ناوگان هوایی خود به ۴۰۰ هواپیمای جدید نیاز دارد.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این کشور را از خرید هواپیمای نو محروم کرده بود، ضمن اینکه خرید هواپیماهای دست دوم یا تجهیزات هواپیمایی به دلیل تحریم‌های مالی و تکنولوژی، دشوار شده بود. علاوه بر این، تحریم‌های آمریکا علیه ایران، امکان خرید لوازم یدکی از شرکت‌های آمریکایی را مسدود کرده بود.

با این حال، پس از توافق موقت هسته‌ای ژنو در آذر ماه سال ۱۳۹۲، ایران توانست با مجوز دولت آمریکا، تجهیزاتی را از شرکت هواپیمایی بوئینگ خریداری و برخی از هواپیماهای خود را تعمیر کند.

حال وزیر راه ایران اعلام کرده است که ایران می‌تواند با خرید هواپیماهای دست اول، دو شرکت هواپیمایی هما و آسمان را نوسازی و بازسازی کند.

آقای آخوندی همچنین درباره برخی دیگر مزایای لغو تحریم‌ها گفت: ما می توانیم حداکثر توان تولید را در حوزه تامین واگن، لوکوموتیو و ریل داشته باشیم و همچنین با تولید کنندگان خارجی هم همکاری کنیم.

او اضافه کرد که ایران می‌تواند با توافق هسته‌ای محصولات کشاورزی و صنایع دستی به آمریکا صادر کند.

وزیر راه ایران در پاسخ به سوالی در مورد خط هوایی ایران و آمریکا نیز گفت: «الان برای اظهار نظر در این خصوص زود است.»

در پی توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پایان دهد.

XS
SM
MD
LG