لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

سکینه پروانه، زندانی سیاسی کرد، به بیش از هفت سال حبس تعزیری محکوم شد


زندان
زندان

سکینه پروانه، زندانی سیاسی کرد، به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، و «توهین به رهبری جمهوری اسلامی» به هفت سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، خانم پروانه طی روزهای گذشته از بند زنان زندان مرکزی مشهد به شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی این شهر منتقل و از صدور حکم مطلع شده است.

یکی از مصادیق اتهامات سکینه پروانه، حضور او بر مزار علی مظفری، از جان باختگان اعتراضات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در قوچان، عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، جلسه دادگاه خانم پروانه در اوایل شهریور سال جاری و بدون حضور وکیل تعیینی او در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد و پس از ابلاغ صدور حکم تا کنون، دادگاه هنوز اجازه دسترسی وکیل تعیینی به پرونده و اعتراض به این حکم را نداده است.

با وجود ابتلای سکینه پروانه به مشکلات تنفسی و قلبی طی این مدت، مسئولان زندان از انتقال او به بهداری و مراکز درمانی ممانعت کرده‌اند. تماس‌های تلفنی او با خانواده‌اش نیز تنها باید در حضور ماموران حفاظت زندان، کوتاه، و به زبان فارسی باشد.

سکینه پروانه روز ۱۵ فروردین در ترمینال مشهد از سوی ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و در ٢۵ فروردین به زندان مرکزی مشهد منتقل شد.

او در ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ در چهارمین سال محکومیتش پس از اعلام عفو عمومی از زندان آزاد شد و در اواسط اسفند همان سال به مدت چهار روز در تهران بازداشت شد.

سکینه پروانه در خرداد ١٣٩٩ به اتهام عضویت در «گروه‌های معاند» جمهوری اسلامی به پنج سال حبس تعزیری و سه سال ممنوعیت از عضویت در گروه‌های سیاسی محکوم شده بود.

او در آبان همان سال از زندان اوین تهران به زندان قوچان و سپس زندان مرکزی مشهد منتقل شد.

طبق گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، سکینه پروانه طی سال‌های گذشته چندین بار از سوی سازمان اطلاعات سپاه به منظور اعتراف اجباری مورد شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته و چندین بار دست به اعتصاب غذا زده است.

XS
SM
MD
LG