لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

افزایش چهاربرابری قیمت مایحتاج زندگی مردم تنها در یکسال


با نزدیک شدن به یکسالگی ریاست ابراهیم رئیسی بر دولت جمهوری اسلامی، تنش‌ها و شکاف بین مردم و حاکمیت به اوج رسیده‌ است.

در حالیکه روسای دولت‌های قبلی چهار سال نخست خود را با احتیاط سپری می‌کردند و از انجام اقدامات اصلاحی اقتصادی و اجتماعی به ویژه در سالهای ابتدایی ریاست خودداری می‌کردند ابراهیم رئیسی که با وعده‌های رنگارنگ به قدرت رسید، در همان سال اول بسیاری از رکوردها را جابجا کرد.

کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پرمصرف بازار کشور اعلام‌کرد که قیمت کالاهای اساسی در یکسال گذشته تا «۳۶۷ درصد» افزایش یافته‌ است.

بر پایه این گزارش، قیمت «گروه محصولات پروتئینی» شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت گوسفند و گوساله و گوسفند و گوساله زنده در اول تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بین «۳۹ تا ۱۱۵ درصد» افزایش یافته و قیمت انواع روغن خوراکی هم بین ۲۴۰ تا ۳۶۰ درصد افزایش داشته‌ است.

حالا کاربران ایرانی در فضای مجازی با اشاره به این گرانی‌ها و ادامه وضعیت بغرنج بازار با استفاده از هشتگ ارباب وعده‌ها به جمع آوری وعده‌های انتخاباتی رئیسی و گروه همراهش در دوره انتخابات سال گذشته و مقایسه وضعیت مردم در این مدت پرداخته‌اند.


معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس با اشاره به دست‌های پشت پرده گرانی کالاهای اساسی در کشور گفته:« گوشت قرمز، عملا از سفره مردم حذف شده‌ است.»

به گزارش ایسنا قیمت هر شانه تخم‌مرغ نیز در بازار ایران به ۱۰۰ هزار تومان رسید. این درحالی است که هر شانه تخم مرغ هفته گذشته ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان فروخته می‌شد.

سایت اقتصاد ۲۴ هم در گزارشی اعلام‌کرد:« گرانی کالا به ویژه مواد خوراکی به حدی رسیده که واحد‌های صنفی خرد و متوسط، مارکت‌ها و سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح شهر خالی از مشتری شده‌ است.»

در همین خصوص پور محمدی صاحب یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهر تهران به اقتصاد ۲۴ گفت:«گرانی سرسام آور مواد خوراکی و سایر اقلام مورد نیازخانوار‌ها باعث رکود در فروشگاه‌ها شده و کاهش تقاضا باعث شده کالا‌ها کمتر فروخته شود. از این رو ثبت درخواست کالای جدید برای قفسه‌های فروشگاه به کارخانه‌ها و مراکز توزیع محصولات کمتر شده‌ است.»

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج هم با بیان‌ اینکه قیمت هر کیلو برنج خالص ایرانی به ۲۰۰ هزار تومان رسیده و برنج‌های ایرانی ارزان‌تر با برنج‌های خارجی ترکیب می‌شود گفته خرید برنج با کیفیت ایرانی از عهده بسیار از مردم خارج شده‌ است.

مصطفی هاشمی طبا فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با سایت اصلاحات نیوز با اشاره به اوضاع کنونی اقتصاد در ایران،گفت: «کشاورزی ایران در حال نابودی است و صنعت کشور نیز در یک وضعیت نامطلوب فرسوده قرار دارد. در حوزه خدمات نیز بخش‌هایی همچون بانکداری، بورس و ترابری اوضاع بسامانی ندارد.»

هاشمی‌طبا با بیان اینکه توجه دولت فعلی تنها بر مسائل پولی و مالی است و همین موضوع منجر به بی توجهی به سایر بخش‌های اقتصاد شده‌است، افزود: نه تنها دولت سیزدهم، بلکه هیچ تیم دیگری با وضعیت فعلی در اقتصاد و نگاه صرف به مسائل پولی و مالی، قادر به بهبود زندگی مردم نخواهد بود.

یک نماینده مجلس هم به سایت تحلیلی بهار گفته:«مردم ایران به امان خدا رها شده‌اند و وقتی آنها به امان خدا رها شدند چسبندگی ملی ما هم دچار اشکال می‌شود.»

احمد علیرضابیگی افزود :‌ «هدف دولت از حذف ارز ترجیحی ایجاد تراز میان درآمدها و هزینه‌هایش بود بدون آنکه برای درآمدها و هزینه‌های خانوار فکری کرده‌ باشد که همین کار باعث نارضایتی مردم شده و افزایش اعتراض‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG