لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

ایران به‌دنبال ساخت کارخانه تولید پهپاد‌های ارتقا‌ءیافته در روسیه است


یک روحانی در ایران در نزدیکی یک پهپاد- آرشیو
یک روحانی در ایران در نزدیکی یک پهپاد- آرشیو

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال به نقل از «مقامات یک کشور همسو با آمریکا» نوشت مسکو و تهران در حال پیشبرد برنامه‌های خود برای ساخت کارخانه جدیدی در روسیه هستند.

قرار است در این کارخانه در سال‌های پیش‌رو دست‌کم شش هزار هواپیمای بدون سرنشین پهپاد ۱۳۶ نسل جدید تولید شود.

این گزارش می‌گوید که یک هیئت‌بلندپایه ایرانی به رهبری عبدالله محرابی از فرماندهان ارشد سپاه و رئیس سازمان تحقیق و جهاد خودکفایی هوافضای سپاه پاسداران، و قاسم دماوندیان، مدیرعامل و یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت صنایع هوایی قدس، اوایل ماه ژانویه به روسیه رفتند.

آمریکا یک روز پس از آن سفر، دماوندیان را در ۶ ژانویه ۲۰۲۳ تحریم کرد. محرابی نیز در سال ۲۰۲۱ تحریم شده بود.

آنها از سایتی بازدید کردند که برای راه‌اندازی کارخانه در نظر گرفته شده است. این کارخانه در یلابوگا حدود ۹۷۰ کیلومتری شرق مسکو قرار است ساخته شود.

به گفته مقامات، دو کشور قصد دارند در این کارخانه تا شش هزار پهپاد نسل جدید شاهد-۱۳۶ تولید کنند که نسبت به پهپادهای شاهد-۱۳۶ دارای موتوری متفاوت خواهد بود و می‌تواند سریع‌تر و مسافتی طولانی‌تر را طی کند.

این پروژه بخشی از توافق یک میلیارد دلاری میان ایران و روسیه است.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید پیشتر روسیه بخشی از تسلیحات به غنیمت گرفته شده در حمله به اوکراین را به ایران داد تا از آن برای مهندسی معکوس استفاده کند.

این گزارش می‌گوید هنوز ایران موشکی به روسیه برای استفاده در حمله به اوکراین تحویل نداده است.

وال استریت ژونال به نقل از نیروی هوایی اوکراین می‌نویسد اوکراین ۵۴۰ فروند شاهد-۱۳۶ از نوع فعلی را تاکنون سرنگون کرده است. اما این پهپادها به بخش‌های مختلف بخش‌های غیرنظامی اوکراین نیز آسیب فراوان زده است.

XS
SM
MD
LG