لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

روسیه می گوید ایران قادر به حمله موشکی به اروپا نیست


روسیه می گوید ایران قادر به حمله موشکی به اروپا نیست
روسیه می گوید ایران قادر به حمله موشکی به اروپا نیست

یکی از مقامات ارشد روسیه روز سه شنبه ٢۶ بهمن گفت ایران موشک هائی را که قادر به حمله به کشورهای اروپائی باشند؛ در دست ندارد اما روسیه می تواند چنین سلاحی را در صورت پرتاب بسوی قاره اروپا رد یابی کند.

اینترفاکس ١ به نقل از ژنرال سرگی لُوبوف قائم مقام فرمانده نیروهای فضائی روسیه گفت که " آنان (ایران) هیچ موشکی در این سطح ( در این حد توانائی) ندارند".

ژنرال لُوبوف گفت کشور متبوع وی می تواند پرتاب موشکی کشورهائی از جمله ایران، چین و ایالات متحده آمریکا را مکان یابی کند. ژنرال سرگی لُوبوف قائم مقام فرمانده نیروهای فضائی روسیه همچنین گفت ما می توانیم تمام موشک های قاره پیمائی را که در مراکز موشکی کشورهای خارجی هستند، اگر در خط دید مراکز ما باشند، مشاهده کنیم.

ژنرال سرگی لُوبوف همچنین گفت تشخیص سریع هشداردهنده سیستم روسیه " می تواند برای سیستم دفاع موشکی اروپا بسیار مفید باشد".

سازمان غیر دولتی خبری اینترفاکس روسیه که مقر آن در مسکوست می گوید سیستم ردیابی پرتاب موشکی روسیه شامل ماهواره های نظارت و مراقبت می باشد.

مسکو و ناتو – سازمان پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی که یک سازمان نظامی- سیاسی بین کشورهای دموکراتیک اروپا و آمریکای شمالی است - مذاکراتی را در چارچوب تاًسیس یک مرکز ضد موشکی شروع کرده اند.

یک روز پیش از سخنان ژنرال سرگی لُوبوف قائم مقام فرمانده نیروهای فضائی روسیه، یکی از مقامات ارشد ناتو دیدگاه یک اتحاد نظامی را برای پوشش موشکی اروپا که جداگانه اما در هم آهنگی با سیستم دفاع موشکی روسیه است، اعلام کرد.

ژنرال جیمز آپاتورای قائم مقام دبیر کل ناتو در باره این طرح در مسکو گفت این دو سیستم هر چند که مستقل هستند اما برای مبادله اطلاعات در مورد تهدیدهای موشکی با یکدیگر همکاری می کنند و دو رقیب جنگ سرد سابق( روسیه و آمریکا) قادر خواهند بود بر مناطق جغرافیائی مربوطه خود کنترل داشته باشند.

روسیه و ناتو در ماه ژوئن گذشته نیز در تهیه گزارشی در باره مناطقی که همکاری بالقوه سیستم دفاع موشکی را طلب می کند؛ با یکدیگر مشارکت داشته اند.

در همین حال ژنرال جیمز آپاتورای قائم مقام دبیر کل ناتو گفت که دو قدرت بزرگ می توانند سیستمی را برای توانائی های دفاعی و اطمینان از حداکثر حفاظت خود پایه ریزی کنند.

بنا بر گزارش "ریا نُوُستی" ٢ در پانزدهم دیماه ١٣٨٩ خورشیدی، علی فدوی یکی از مقامات ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران ( فرمانده نیروی دریائی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) گفته بود که موشک های دوربرد براحتی می توانند علیه هر هدفی در دریای عمان و خلیج فارس حمله کنند.

دریادارعلی فدوی گفته بود سیستم موشکی زمین به دریا(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) با موشک های بسیار دور برد خود تمام خلیج فارس و دریای عمان را می پوشاند.

بنا بر گزارش "ریا نُوُستی" دریادار فدوی روز ١٨ دیماه گذشته همچنین گفت که سپاه انقلاب دعوت خود را از کشورهای همسایه برای مشارکت در مانورهای نظامی جمعی برای حمایت از تداوم امنیت و ترویج یکپارچگی در خلیج فارس تمدید می کند.

١Interfax

٢RIA Novosti: Russian and International news agency

XS
SM
MD
LG