لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

دهقان: تحریم تازه آمریکا علیه برنامه موشکی ایران بی تاثیر است


تصویری از آنچه ایران می گوید یک انبار زیرزمینی موشکی سپاه پاسداران در دل کوه است.
تصویری از آنچه ایران می گوید یک انبار زیرزمینی موشکی سپاه پاسداران در دل کوه است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه گفت تحریم برنامه موشکی ایران تاثیری بر اقدامات ایران ندارد.

به گفته حسین دهقان "تحریم افراد و شرکت‌ها تاثیری بر روند توسعه و تقویت صنایع موشکی ما ندارد و البته این را در عمل و با رونمایی از دستاوردهای جدید موشکی نشان خواهیم داد."

وی این سخنان را یک روز پس از آن اعلام کرد که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد یازده فرد و شرکت مرتبط با برنامه موشکی ایران را تحریم می کند.

وزارت امور خارجه ایران نیز با صدور بیانیه ای تحریم های تازه آمریکا علیه برنامه موشکی ایران را نامشروع خواند و گفت ایران با افزایش تلاش ها "برنامه قانونی موشکی" خود را ارتقاء و به اقدام آمریکا پاسخ می دهد.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، یک تاجر ایرانی که در دوبی هدف تحریم های آمریکا علیه برنامه موشکی ایران قرار گرفته، روز دوشنبه گفت تحریم ها به اشتباه علیه او و شرکت کوچکش که به گفته او تنها یک کارمند دارد، اعمال شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسین پورنقشبند و رحیم رضا فرقدانی در دوبی، و شرکت های آنها، جزء تحریم ها هستند. اما وزارت خزانه داری آمریکا می گوید این شرکت ها به یک شرکت ایرانی که در برنامه موشکی ایران نقش دارد، کمک کرده اند که به یک خط تولید "الیاف کربن" دست یابد که "احتمالا برای استفاده در موشک های بالیستیک مناسب است" و همچنین از برنامه موشکی ایران از جمله در زمینه های مالی و فنی پشتیبانی کرده اند.

اما آقای فرقدانی به رویترز گفته است تحریم ها به خاطر تشابه آدرس اعمال شده است.

آمریکا و متحدانش می گویند آزمایش اخیر موشک عماد در ایران ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.

ایران مهر ماه امسال موشک بالیستیک عماد را آزمایش کرد. تهران می گوید این اولین موشک هدایت پذیر دوربرد بالیستیک ایران است.

یک هیات سازمان ملل متحد گفت که این موشک از آنجایی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد، قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده است.

تهران در مذاکرات اتمی خواستار برداشته شدن محدودیت ها علیه برنامه موشکی ایران شده بود. اما بر اساس توافق جامع اتمی، این تحریم ها به مدت حدود هشت سال باقی می ماند.

XS
SM
MD
LG