لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

قراردادهای میلیاردی جدید ایران با روسیه؛ چند طرح نیروگاهی به مسکو سپرده شد


معاون وزیر نیرو ایران اعلام کرد که ساخت و توسعه دو نیروگاه در جنوب کشور به روسیه سپرده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دائمی روز چهارشنبه ۲۹ دیماه گفت که قرارداد «احداث و بازتوانی دو نیروگاه برق» با شرکت‌های روسی امضا شده است.

به گفته او یکی از این نیروگاهها، نیروگاه برق رامین خوزستان است که قرارداد اجرای طرح بازتوانی آن با شرکت «اینتررائو اکسپورت» امضا شده است. شرکت روسی «تکنوپروم اکسپرت» نیز برای ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی بندرعباس با وزارت نیرو به توافق رسیده و قرار است عملیات آن را آغاز کند.

آقای دائمی ارزش این قراردادها را چند میلیارد دلار عنوان کرد و در مورد مبلغ دقیق آن توضیح نداد اما روزنامه روسی کومرسانت نوشت که مبلغ قرارداد ساخت نیروگاه بندرعباس یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار است و با استفاده از خط اعتباری روسیه تامین می‌شود.

اواخر شهریور ماه گذشته نیز روسیه ساخت دو واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز کرد. ساخت این مرحله از نیروگاه بوشهر پس از آن توسط روسیه آغاز شد که حسن روحانی دستور تامین مالی این پروژه ۱۰ میلیارد دلاری را صادر کرد.

واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۳۷۳ خورشیدی به روسیه سپرده شد و پس از نزدیک به دو دهه تکمیل، و رسما در سال ۱۳۹۰ به شبکه سراسری برق متصل شد.

ایران و روسیه روابط سیاسی و اقتصادی نزدیکی دارند و در یک سال اخیر این روابط را توسعه بیشتری داده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG